Chrześcijański Orient – nieodkryte dziedzictwo
Wykład inauguracyjny „Dlaczego chrześcijański Orient ma znaczenie” wygłosił prof. Martin Tamke z Getyngi, wybitny znawca chrześcijańskiego Wschodu.
Konferencja potrwa do 13 października i obejmuje problemy teologiczne, kulturowe, liturgiczne i językowe. W programie znalazły się wykłady m.in. o tym, czego mogą się nauczyć od siebie chrześcijanie Wschodu i Zachodu, recepcji Biblii w kulturze chińskiej oraz o sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach, chrześcijaństwie w Indiach dzisiaj, liturgii jako elemencie tożsamości wschodnich chrześcijan, duchowości liturgii Kościoła bizantyjskiego oraz o świadectwie wiary chrześcijańskich męczenników XX wieku.
Sympozjum towarzyszą wydarzenia kulturalne. Wśród nich są między innymi: koncert chrześcijańskich pieśni syryjskich i wystawa ikon ze śląskiej szkoły ikonograficznej. W czwartek w program sympozjum zostanie wpisana uroczysta inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
Witając gości, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, ks. prof. Mateusz Rafał Potoczny, podkreślił, iż na czas trwania sympozjum centrum refleksji nad dziedzictwem chrześcijańskiego Orientu stał się Wydział Teologiczny UO. Nie jest to przypadek. Wydział ten jest jedynym w Polsce oferującym studia z zakresu chrześcijańskiej orientalistyki.
Czego nas uczą chrześcijanie wschodni
– Wspólnoty uczniów Chrystusa, które obecne są w krajach Orientu, zasługują na szczególną uwagę. Uwagę, która powinna ogniskować się wokół poznawania tych wspólnot. A także ich zrozumienia i pomocy w zachowaniu tradycji i tożsamości – mówił ks. prof. Potoczny.
– Chrześcijanie należący do czcigodnych i starożytnych tradycji wschodnich wnieśli niezwykły wkład w dziedzictwo ludzkości. Ale ten wkład bywa często nieznany, zapomniany, a czasem niedoceniany czy wręcz pogardzany. Dziś, gdy tak wielu chrześcijan walczy o ratowanie wiary przodków, kładąc niemal codziennie na szali nie tylko godność, ale i życie, obowiązkiem całego świata, zwłaszcza chrześcijańskiego jest ich wspieranie. Od chrześcijan Orientu możemy się nauczyć patrzenia na Pana Boga w sposób bardzo prosty. Ale w ich prostocie wiary jest także głębia wiary. A także prawdziwego prymatu ducha nad materią. Dla nich wiara jest istotnym elementem tożsamości. Toteż nie wstydzą się do wiary przyznawać.
Przesłanie do uczestników sympozjum skierował kardynał Kurt Koch, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Popierania Jedności Chrześcijan.