Nastał koniec wakacji, a wraz z tym początek nauki dla uczniów. W poniedziałek, 4 września po ponad dwóch miesiącach przerwy, oficjalnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2023/2024. W tym dniu towarzyszyliśmy uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku.
W tym roku wakacyjna przerwa wydłużyła się o trzy dodatkowe dni we wrześniu. Uczniowie do szkolnych ław wrócili w poniedziałek, 4 września. Termin rozpoczęcia oraz zakończenia roku szkolnego wyznaczany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji z 2017 roku. Zgodnie z jego zapisami, “zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. o ile pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września”.
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Radomsku dyrekcja oraz grono pedagogiczne powitali uczniów wszystkich klas, w tym również pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają dopiero swoją edukacyjną ścieżkę. Dyrektor szkoły Radosław Bartnik w swoim przemówieniu zwrócił się do nauczycieli, rodziców oraz uczniów.
Szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy i nauki, ale również miejsce zdobywania wielu cennych doświadczeń. Wszyscy uczymy się tu współpracować, rozwiązywać problemy, wspierać się nawzajem i szanować. A ponieważ to ogromnie ważne elementy ludzkiego życia, wspólnie musimy zadbać by szkoła była miejscem bezpiecznym, życzliwym i otwartym. Drodzy nauczyciele życzę wam euforii z wykonywanej pracy i wielu sukcesów. Bądźcie dla uczniów autorytetem, źródłem wiedzy i wsparciem. Drodzy rodzice pamiętajcie, iż mamy wspólny cel – jak najlepszą przyszłość waszych dzieci. Nie zapominajcie, iż my nauczyciele jesteśmy tutaj żeby was wspierać w wychowywaniu waszych pociech. Kochani uczniowie witam was ponownie, a uczniów klas pierwszych po raz pierwszy w naszej szkole. Życzę wam, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać wasze zdolności i budował waszą pewność siebie. Pamiętajcie, iż oceny nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to żebyście w murach tej szkoły poznały same siebie, odkryły własne talenty i mocne strony. Aby nauka sprawiała wam przyjemność. Mam nadzieję, iż będziecie tu przychodzić z ochotą i radością. I iż wyniesiecie wiele dobrych wspomnień – mówił dyrektor szkoły Radosław Bartnik.
Jak wynika z kalendarza zajęć dydaktycznych, rok szkolny potrwa 9 miesięcy i 17 dni. Jak zawsze uczniowie mogą liczyć na wiele dni wolnych, wynikających zarówno z weekendów, jak i dodatkowych przerw. Na pocieszenie przedstawiamy wolne dni w roku szkolnym 2023/2024:
- 1 listopada (środa) 2023 – Wszystkich Świętych;
- 23-31 grudnia 2023 – zimowa przerwa świąteczna;
- 28 marca – 2 kwietnia 2024 – wiosenna przerwa świąteczna;
- 1-3 maja 2024 – majówka;
- maj – matury i egzamin ósmoklasisty, wolne dni dla uczniów nieprzystępujących do egzaminów (szczegółowe daty zostaną ogłoszone niedługo przez dyrektora CKE);
- 30 maja 2024 – Boże Ciało;
- 22 czerwca – 31 sierpnia 2024 – wakacje.
Natomiast terminy ferii zimowych zależą od regionu. W 2024:
- 15 – 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
- 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
Jakie zmiany od nowego roku szkolnego?
Wraz z zapowiedzią Ministra Edukacji i Nauki, nowy rok szkolny przyniesie kilka zmian. M.in. wprowadzony zostanie nowy przedmiot do szkół ponadpodstawowych – biznes i zarządzanie, który ma zastąpić dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Ma rozwijać umiejętności przedsiębiorcze, menadżerskie oraz przywódcze. Propozycja ta ma na celu odpowiednie przygotowanie podopiecznych do roli wysokiej klasy specjalistów różnych dziedzin. Ponadto funkcjonowanie rozpoczną branżowe centra umiejętności, które w nowym roku szkolnym będą wsparciem w rozwoju kształcenia zawodowego.