Koniec z matematyką na maturze? "Narzędzie do segregacji i eliminacji". Jest odpowiedź MEN

wiadomosci.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Matura bez obowiązkowej matematyki? To w petycji zaproponowała matka uczennicy szkoły średniej. Uważa, iż nie wszyscy mają predyspozycję do tego przedmiotu. Pomysł popiera prawie 16 tysięcy osób. Co na to MEN?
Koniec matury z matematyki? Na początku stycznia w internecie pojawiła się petycja dotycząca zniesienia obowiązkowej matury z matematyki. Jej autorką jest matka uczennicy szkoły średniej i psycholożka Anna Drożdż, która stwierdziła, iż jest to "narzędzie do segregacji i eliminacji". Dlaczego? Jej zdaniem nie każdy uczeń ma predyspozycje do nauki matematyki na poziomie maturalnym. Co więcej, kobieta napisała, iż system edukacji nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom i intelektualnym możliwościom młodych osób.


REKLAMA


Alkohol tak, wybór na maturze nie: Anna Drożdż uważa, iż obowiązkowa matura z matematyki u uczniów bez predyspozycji powoduje stres i obciążenie psychiczne. Autorka petycji zaproponowała, żeby zamiast matematyki wprowadzić dodatkowy przedmiot pisemny do wyboru. Język polski i język obcy miałyby pozostać bez zmian. "Młodzi ludzie w wieku 18 lat mogą głosować, kupić legalnie: papierosy, alkohol, mogą uprawiać hazard, a nie mogą (...) dokonać wyboru przedmiotu obowiązkowego, który ich interesuje" - brzmi fragment petycji do posłów.


Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"


MEN odpowiada: "W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym tak jak w większości państw europejskich" - przekazał Interii resort edukacji. Tłumaczono, iż przepisy nie pozwalają zwolnić niektórych uczniów z któregokolwiek przedmiotu obowiązkowego na maturze. Podkreślono, iż w systemie edukacji funkcjonują rozwiązania, które dają wsparcie osobom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Do tej pory petycję podpisało niecałe 16 tysięcy osób.
Więcej: Przeczytaj także wywiad Grzegorza Sroczyńskiego "Bez korków będziesz nikim. Jak polska szkoła marnuje talenty".Źródła: Petycje Online, Interia
Idź do oryginalnego materiału