Organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy
Instytut Muzeów Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla stanowi najważniejszą formę uznania najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów. Konkurs promuje najlepsze przedsięwzięcia muzealne jak i instytucje, które je zrealizowały.
Do 44. edycji konkursu zgłaszane były przedsięwzięcia muzealne w 6 kategoriach:
- Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury
- Edukacja
- Projekty naukowo-badawcze
- Nowe i zmodernizowane wystawy stałe
- Wystawy czasowe
- Inwestycje
– Jako iż nasze muzeum sfinalizowało w ostatnim czasie niezwykle ważny, realizowany 3 lata projekt dotyczący remontu zabytkowego pawilonu, będącego głównym wejściem do muzeum, zgłosiliśmy to przedsięwzięcie w kategorii Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury. Nasz projekt otrzymał wyróżnienie, z którego jesteśmy niezwykle dumni, szczególnie, iż w gronie laureatów znaleźliśmy się jako jedyne muzeum z Dolnego Śląska – pokreślają pracownicy Muzeum Papiernictwa.
W środę, 22 maja odbyła się gala wieńcząca konkurs, która zorganizowana została
w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Uroczystość otworzyła minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, natomiast za podsumowanie odpowiedzialna była dr Paulina Florianowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Muzeów.
Muzeum Papiernictwa reprezentowane było przez dyrektora Macieja Szymczyka oraz Małgorzatę Jakubiec i Martę Borowiec-Gresztę z naszego Działu Organizacyjnego, które wraz z nieobecną na uroczystości wicedyrektor Joanną Seredyńską, odpowiedzialne były za realizację projektu rewitalizacji pawilonu wejściowego. Co ważne, projektowi towarzyszyły wszechstronne badania naukowe, realizowane pod kierunkiem prof. Rafała Eysymontta.
– Dziękujemy, iż euforia dzielili z nami obecni na uroczystości dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Bartłomiej Kubicz wraz z zastępcą dyrektora Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Izabelą Kurc-Kuriatą – podsumowują pracownicy dusznickiego muzeum.