Konkurs Wielkanocny. Pisanka tradycyjna, kartka świąteczna, palma wielkanocna lub zając wielkanocny.

ck.gdow.pl 1 miesiąc temu

Święta Wielkanocne tuż, tuż. Z przyjemnością zapraszamy więc do udziału w XVIII Konkursie Wielkanocnym. Jury wybierze najładniejsze pisanki tradycyjne, kartki świąteczne, palmy wielkanocne oraz wielkanocne zające, a ich twórcom przyzna nagrody. Nie zwlekajcie i już dziś zacznijcie tworzyć. Prac należy składać w Centrum Kultury w Gdowie, ul. Krakowska 22, 32-420 Gdów w terminie od 7 do 9 kwietnia od godziny 9.00 do 20.00. Ocena prac odbędzie się 10 kwietnia 2025 roku. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w piątek 11 kwietnia o godz. 17:00 w Centrum Kultury w Gdowie. Serdecznie zapraszamy!

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i świetlic, ośrodków terapeutycznych oraz do osób indywidualnych, dzieci wraz z dorosłymi (np. prace rodzinne) w części grupowej konkursu, z terenu gminy Gdów.

Propagowanie tradycji, zwyczajów i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia symboli świątecznych, zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową, utrzymanie zwyczaju wysyłania życzeń na kartkach świątecznych, stwarzanie okazji do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikających zwyczajów własnoręcznego zdobienia pisanek i wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych oraz kartek okolicznościowych - to cele konkursu.

  • uczestnicy wykonują prace indywidualne – kartka, pisanka (w tej kategorii nie przyjmujemy prac wykonanych grupowo),
  • indywidualne lub grupowe – palma, zając wielkanocny
  • do każdej pracy należy dołączyć wypełnioną drukowanymi literami metryczkę (załącznik do niniejszego regulaminu),
  • oprócz tego każda praca musi być czytelnie podpisana (imię, nazwisko, wiek autora).

Pisanka

Pisanka to zwyczajowa nazwa jaja, które jest symbolem życia. To symbol zmartwychwstałego Chrystusa i nowego życia, w tradycji ludowej – symbol wszelkiego początku, siły, zdrowia, płodności i miłości. Tradycja malowania, drapania, kraszenia pisanek jest podobno jednym z warunków istnienia świata. Jest to umiejętność kiedyś bardzo zakorzeniona dziś zanikająca.

Do konkursu będą przyjęte wyłącznie pisanki wykonane na prawdziwych jajkach, wydmuszkach ptasich jaj (kurzych, kaczych, gęsich, indyczych), jajkach styropianowych, drewnianych itp. ale tylko naturalnej wielkości jajka kurzego, kaczego lub gęsiego.

Najwyżej oceniane będzie w tej konkurencji zastosowanie tradycyjnych technik ludowych: drapanka, kraszanka, rysowanka, wzory geometryczne, czy roślinne.

Kartka świąteczna malowana

Chcąc zachować zwyczaj składania życzeń na kartach pocztowych, proponujemy wykonanie jej samodzielne techniką malarską lub rysunkową.

Do konkursu przyjmowane będą wyłącznie kartki w formacie 15 na 10 cm, mogą być w ramce passe partu 0,5 cm z każdej strony. Prace wykonane w innym formacie i w innej formie np. plakatu lub wielkiej planszy w kształcie jajka nie będą oceniane w konkursie.

Palma wielkanocna

Palma jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Powinna być wykonana z naturalnych materiałów takich jak: gałęzie wierzby, bukszpanu, barwinka, borówki, cisu, widłaka, wikliny lub leszczyny z baziami, z jedliny, a choćby z gałązek malin lub porzeczki, z traw, mchów itp. W nawiązaniu do tradycji wykonywania palm w regionie podkrakowskim.

Materiałem zdobniczym mogą być kwiaty wykonane z bibuły lub naturalne - suszone oraz prawdziwe wstążki. Elementy plastikowe są niewskazane jako obce tradycji.

Zając wielkanocny

Zając pojawiał się w symbolice religijnej, oznaczając grzesznika lub człowieka, który czerpie siłę z nauki Chrystusa (takim symbolem stał się w sztuce wczesnochrześcijańskiej). Ze świętami wielkanocnymi jest utożsamiany od około XVII w. Z drugiej strony religia chrześcijańska wchłonęła część obrzędów i symboli pogańskich, wraz z nimi trafił do niej zając. Dla Słowian, którzy na przedwiośniu obchodzili Jare Gody (święto nadchodzącej wiosny), aktywne na przedwiośniu zające były jednym z symboli odradzającej się przyrody. To właśnie one były głównym symbolem tych obchodów, gdyż wiosną pojawiały się jako pierwsze i były oznaką budzącej się do życia przyrody. Dawniej, gdy po zimie zapasy jedzenia gwałtownie się kończyły, ludzie wychodzili w pole w poszukiwaniu drogocennych jaj, które jak się okazywało ptaki często składały w opuszczonych zajęczych gniazdach, schowanych głęboko w trawie. Stąd wzięło się częste przedstawianie zajączka z jajkami. Tak popularny dzisiaj zwyczaj obdarowywania prezentami przez zająca pochodzi natomiast z Niemiec. Do Polski dotarł dopiero na początku XX wieku.

Prosimy by do konkursu przygotować zajączka jako formę przestrzenną, rzeźbę lub inną figurę plastyczną, wykonaną z dowolnych materiałów, ale w rozmiarze nie przekraczającym 0.50 na 0.50 m.

Dopuszcza się do konkursu prace wykonane grupowo, np. rodzinnie lub klasowo.

Głównym kryterium oceny prac będą:

  • walory artystyczne, estetyczne, pomysłowość, oryginalność
  • zgodność materiału i sposobu wykonania z ludowymi tradycjami (dotyczy palmy i pisanki).
  • zgodność z regulaminem.

Zwracamy się z prośbą o przestrzeganie regulaminu i nie przynoszenie do konkursu prac gotowych, zakupionych w sklepach lub na straganach.

Zapraszamy do udziału! W razie pytań służymy pomocą pod numerem telefonu 507019380.

Regulamin konkursu wielkanocnego

Karta zgłoszenia - Konkurs wielkanocny

Idź do oryginalnego materiału