Episkopat nie ustępuje ws. lekcji religii: Po decyzji MEN-u, która zmniejszy liczbę godzin religii od 1 września tego roku, Konferencja Episkopatu Polski zapowiedziała, iż "podejmie kolejne kroki prawne, w zależności od tego, jak będzie się dalej rozwijała sytuacja". - Sprawę w tej chwili analizują nasi prawnicy -zapewnił rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak w Polsat News. Dodał, iż "zawsze byliśmy otwarci na dialog, zawsze prosiliśmy o rozmowy". - Te rozmowy się odbywały, ale niestety nasze argumenty, które zostały przedstawione w różnych konfiguracjach, także wersje kompromisowe, zostały całkowicie odrzucone - stwierdził.
REKLAMA
Komunikat Episkopatu: W niedzielę opublikowano stanowisko hierarchów kościelnych w Polsce, którzy stwierdzili, iż rozporządzenie jest "aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi". Wyrażono również oczekiwanie, iż resort "powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej".
Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]
Rozporządzenie podpisane: W piątek 17 stycznia ministerka edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała, iż podpisała decyzję ws. zmniejszenia liczby lekcji religii w szkołach. Zamiast dwóch godzin tygodniowo w siatce godzin będzie jedna godzina katechezy - na pierwszej lub ostatniej lekcji. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2025 roku. - To nie tylko nasze zobowiązanie wyborcze i konkret, który obiecywaliśmy, ale też zdrowy rozsądek - podkreśliła Nowacka.
Więcej na ten temat przeczytasz w tekście "To oficjalne. Jest decyzja w sprawie lekcji religii. MEN wydało rozporządzenie".Źródła: Polsat News, Konferencja Episkopatu Polski, Gazeta.pl