Od 1 września 2025 roku w polskich szkołach religia lub etyka będą odbywać się w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Zajęcia te będą realizowane bezpośrednio przed obowiązkowymi lekcjami edukacyjnymi ucznia lub po nich. Nowe przepisy zostały określone w rozporządzeniu podpisanym przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką. Celem nowelizacji jest ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii lub etyki w szkołach publicznych, co oznacza, iż oba przedmioty będą prowadzone przez jedną godzinę tygodniowo.
Zgodnie z nowymi regulacjami, lekcje religii i etyki mają być prowadzone w sposób spójny z resztą zajęć szkolnych, co ma na celu zapewnienie uczniom wygody i uporządkowanego planu dnia. Zasada ta jednak nie obowiązuje w oddziałach szkoły podstawowej, w których wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcje religii lub etyki, o czym poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Ponadto, w przypadku organizowania nauki religii poza szkołą, np. w grupach międzyszkolnych lub w punktach katechetycznych, będą obowiązywały te same zasady organizacyjne jak w szkołach. Zajęcia etyki będą organizowane na tych samych zasadach, co religia, co ma na celu harmonizowanie organizacji obu przedmiotów.
Wprowadzone zmiany ograniczają również możliwość łączenia uczniów z różnych klas na lekcjach religii i etyki w klasach I–III szkoły podstawowej. Tego typu grupy będą tworzone tylko wtedy, gdy w danym oddziale zadeklaruje udział w zajęciach mniej niż siedmioro uczniów.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2025 roku, a ich celem jest uproszczenie organizacji zajęć religii i etyki w szkołach oraz zapewnienie lepszych warunków do ich realizacji.
Info: PAP