W Szpitalu Uniwersytecki w Krakowie rozpoczęły sie międzynarodowe szkolenia. Wśród uczestników znaleźli się lekarze z Arabii Saudyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Kenii, Jordanii, Turcji, Bośni i Hercegowiny, Rumuni, Słowacji, Estonii, Serbii i Czech.
Szkolenie było możliwe dzięki powołaniu międzynarodowego ośrodka CEMA Diabetes Training Center. Ośrodek utworzyli specjaliści z Oddziału Chorób Metabolicznych i Diabetologii SU oraz Ośrodka Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych UJ CM. Jego głównym celem szkolenie lekarzy w zakresie leczenia cukrzycy typu 1 przy użyciu najnowszych technologii.
W uroczystym otwarciu 2-dniowego szkolenia udział wzięli m.in.: Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, prof. Maciej Małecki, dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz prof. Tomasz Klupa, kierownik zespołu szkoleniowego.
W czasie szkolenia uczestnicy zapoznają się z różnymi aspektami leczenia pacjentów z cukrzycą z wykorzystaniem hybrydowej pętli zamkniętej – informacjami technologicznymi, sposobem wdrażania tego typu leczenia, technikami ustawiania pompy insulinowej w modelu pętli zamkniętej, czynnikami wpływającymi na optymalizację leczenia, jak i aspektami psychologicznymi, związanymi z jakością, uprawianiem wysiłku fizycznego, stosowaniem diety, możliwościami wykorzystania pompy w okresie ciąży i w sytuacjach trudnych, niecodziennych.
– Dodatkowym efektem szkolenia jest możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania międzynarodowej współpracy, co czyni Szpital Uniwersytecki w Krakowie jednym z pionierów w zakresie stosowania zaawansowanych technologii diabetologicznych na arenie międzynarodowej – informuje Szpital Uniwersytecki.
fot. SU w Krakowie
Patrycja Bliska