Jak skutecznie uczyć dzieci i młodzież rozpoznawania fake newsów i weryfikacji treści internetowych przekazów? Między innymi o tym w Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach rozmawiali dziś (11 lipca) kuratorzy oświaty z całej Polski.
Konferencję zorganizowało Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce. Temat jest bardzo ważny, bo jak pokazują badania, młodzi ludzie świetnie znają technologie cyfrowe pod względem praktycznym, czyli wiedzą jak posługiwać się aplikacjami, natomiast większość z nich nie potrafi ocenić, czy informacja, którą widzą w sieci jest prawdziwa.
Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, mówi, iż technologia cyfrowa jest wszechobecna wśród dzieci. Rodzice i nauczyciele muszą o tym pamiętać.
– Piękne miejsce. Centrum Edukacji Medialnej pokazuje jak dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w zajęciach i nauczyć się, iż to co widzą i słyszą w przestrzeni medialnej nie zawsze jest prawdziwe – podkreśla Aurelia Michałowska.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, uważa, iż szkoły i nauczyciele powinni kłaść coraz większy nacisk na edukację medialną.
– Z mediami społecznościowymi mają kontakt już bardzo małe dzieci. Musimy uczniów przygotować do tego, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Oświata musi dostosować się do rzeczywistości – tłumaczy Kazimierz Mądzik.
Mateusz Mrozek, dyrektor pionu ochrony informacyjnej cyberprzestrzeni w NASK Państwowym Instytucie Badawczym, mówi, iż edukacja jest kluczowa, by w przyszłości młodzi ludzie byli świadomi zagrożeń i fałszywych informacji w Internecie. w tej chwili skala fake newsów jest ogromna i najprawdopodobniej będzie rosła.
– Mówimy mniej więcej o 1700 kontach, które potrafią wyprodukować kilka milionów postów z nieprawdziwymi informacjami w rok – tłumaczy Mateusz Mrozek.
– Miejscem, które może nauczycielom pomóc przekazywać wiedzę na temat fake newsów jest Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce – uważa Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. – CEM ma bardzo dużo zadań i jak widać po zainteresowaniu dzieci i młodzieży, którzy tłumnie tu przybywają z wycieczkami, to zainteresowanie przekłada się na wzrost świadomości – twierdzi parlamentarzysta.
Paulina Prędotka, dyrektor CEM, mówi, iż w ciągu niespełna roku przez Centrum Edukacji Medialnej przewinęło się ponad 6 tysięcy uczniów.
– Jesteśmy przygotowani na przyjazd wycieczek spoza województwa świętokrzyskiego – zapewnia dyrektor.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, liczy, iż wizyta kuratorów z całej Polski w CEM będzie impulsem, który sprawi, iż do Kielc będą przyjeżdżać uczniowie z innych regionów kraju.
– Liczę, iż każdy kurator oświaty, który tu przyjechał zachęci szkoły na swoim terenie, by jako cel wycieczki wybrały właśnie CEM w Kielcach – mówi Rafał Nowak.