Kutno, Skierniewice, Spycimierz i Łódź to najchętniej odwiedzane miasta w województwie łódzkim w tym roku. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przeznaczył na turystykę ponad 3,5 mln zł. Organizowane były bezpłatne wycieczki po regionie, targi i wydarzenia plenerowe.
Kutno przyciągnęło turystów głównie Świętem Róży. To największa w Polsce impreza o tematyce różanej organizowana nieprzerwanie od przeszło 50 lat. Towarzyszy jej Ogólnopolska Wystawa Róż. Podczas święta można podziwiać aranżacje najlepszych florystów z całego kraju. Są Plenerowe Targi i Kiermasz Różnych Różności, Jarmark Różany oraz koncerty. Do Skierniewic najwięcej turystów przyjeżdża na Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. To ogólnopolskie wydarzenie, organizowane od 1977 roku ze współpracy z Instytutem Ogrodnictwa. Podczas święta realizowane są Targi Ogrodniczo-Rolne. Oglądać tu można barwne kompozycje kwiatowe i różnorodne odmiany roślin i warzyw. Nie brakuje też koncertów polskich i zagranicznych grup muzycznych. Do Spycimierza turyści przyjeżdżają w Boże Ciało. Wszyscy chcą zobaczyć jedyny w swoim rodzaju dywan kwiatowy. Jego układanie trwa cały dzień i wymaga zerwania ok. 15 tys. roślin. Ta tradycja została wpisana na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Centrum Spycimierskie Boże Ciało otrzymało certyfikat w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku 2024 roku – mówi Jolanta Baranowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Łódź w 2024 roku przyciągnęła turystów przede wszystkim koncertami. Najwięcej z nich przyjechało na Łódź Summer Festiwal i Light Move Festiwal. Turyści chętnie wybierają także Orientarium. To najnowocześniejsze zoo w Europie. Zobaczymy tutaj faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Mieszka w nim ponad 3350 osobników, które są przedstawicielami ponad 554 gatunków. Jedną z najciekawszych atrakcji jest kąpiel słoni. Warto podkreślić, iż łódzkie Orientarium oraz rzgowska Mandoria zostały laureatami konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. Uznane zostały za najbardziej atrakcyjne, innowacyjne i przyjazne dla turystów miejsca w naszym województwie. Organizatorem konkursu jest Polska Organizacja Turystyczna.
Wielunia nie ma w tym zestawieniu, a szkoda, bo to królewskie miasto z zasługuje na bliższe jego poznanie. Z pewnością jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest brak połączenia kolejowego z Łodzią. Do innych miast w regionie dojeżdża na przykład Łódzka Kolej Aglomeracyjna.
Nie można zapomnieć jednak o wydarzeniach i wycieczkach, które organizowane są w Wieluniu. W tym roku na przykład Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zorganizowało cykl wycieczek po mieście, odkrywając wśród uczestników jego piękno i tajemnice.
Na każdym etapie podróży po szlakach czekają zabytki, piękne pejzaże, folklor, potrawy regionalne i wiele innych atrakcji. Na inwestycje dotyczące infrastruktury rowerowej z budżetu województwa przeznaczony został w tym roku milion złotych.
Najwięcej zagranicznych turystów przyjechało do naszego województwa z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy i Włoch. Szacuje się, iż w 2024 roku Łódzkie odwiedziło ponad 5 milionów gości.
Artykuł w oparciu o materiały z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Kancelarii Marszałka Wydział Mediów
Fot. dywan kwiatowy w Spycimierzu
Posłuchaj i obejrzyj: Odkrywamy Łódzkie