To, iż odra się rozprzestrzenia, pokazują też dane z tego roku. Z raportów Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, iż od 1 stycznia do 22 kwietnia wykryto u nas 92 przypadki odry. W ostatnim tygodniu kwietnia ta liczba podskoczyła do 128. Co oznacza, iż w zaledwie kilka dni zachorowało 36 kolejnych osób. Czyli dokładnie tyle, ile w całym ubiegłym roku. Najwięcej chorych jest wśród dzieci w wielu 5-9 lat oraz dorosłych w wielu 40-49 lat.
Więcej chorych w całej Europie
Polska nie jest niechlubnym wyjątkiem. Lawinowy wzrost zachorowań widać w całej Europie. Z niedawnych doniesień TVP Wilno wynika, iż na Litwie w tym roku wykryto już 22 przypadki zachorowań na odrę – prawie siedem razy więcej niż w całym ubiegłym roku. Jeszcze gorzej jest w Rumunii, która już od miesięcy walczy z tą chorobą. W grudniu ubiegłego roku władze tego kraju ogłosiły stan epidemii. Mimo to w pierwszych tygodniach tego roku odnotowano tam ponad pół tysiąca nowych zachorowań. Ze danych WHO wynika, iż w sumie w ubiegłym roku w całym regionie europejskim na odrę zachorowało ponad 42 tys. osób (dla porównania w 2022 roku było to 941 osób).
Najwięcej przypadków odnotowano w Kazachstanie (13 667), Rosji (10 710), Kirgistanie (5452) i Turcji (4 584). W krajach Europy Zachodniej było znacznie lepiej, najwięcej zachorowań odnotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie w całym ubiegłym roku wykryto 183 przypadki.
Euro i igrzyska skomplikują sprawę
Wzrost jest ogromny, a to dopiero początek. Trzeba bowiem pamiętać o tym, iż już niedługo na naszym kontynencie odbędą się dwie wielkie imprezy – najpierw od 14 czerwca do 14 lipca w Niemczech zostaną rozegrane piłkarskie mistrzostwa Europy, a tydzień po ich zakończeniu zaczną się igrzyska olimpijskie w Paryżu. A to oznacza napływ ludzi z całego świata. I ryzyko wzrostu zakażeń. Francuscy epidemiolodzy z Santé Publique France już kilka tygodni temu apelowali do swoich rodaków o zaszczepienie się przeciwko odrze, właśnie w obawie przed napływem kibiców z całego świata, wśród których mogą znaleźć się osoby zarażone.
Jak się chronić?
Odra to jedna z najbardziej zaraźliwa chorób zakaźnych. Wywołujące ją wirus przenoszą się drogą kropelkową i rozprzestrzeniają bardzo szybko. Osoba, która się zarazi, już na kilka dni przed wystąpieniem objawów może zarażać innych. Najczęstsze objawy to wysoka gorączka i charakterystyczna wysypka, która utrzymuje się około 10 dni. Odra może też skutkować licznymi powikłaniami – zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem płuc, zapaleniem mózgu, a choćby utratą wzroku.
Przed zachorowaniem na odrę chronią szczepionki. Problem w tym, iż w całej Europie spada odsetek dzieci zaszczepionych przeciw tej chorobie. – Takich dzieci w Polsce dzisiaj, które są nieuodpornione, łącznie – w grupie od urodzenia do 18. roku życia – może być choćby około miliona – alarmował niedawno na antenie TVN24 dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.