Epirantek wiosenny, sówka, włochacz modrzewiak – poszukiwanie nocnych, nieznanych wcześniej w regionie gatunków motyli, to pasja nauczycielki z Końskich.
Izabela Persona na co dzień uczy języka polskiego i jest wicedyrektorką w Szkole Podstawowej numer 1 w Końskich. Nocą natomiast wyrusza z lampą w poszukiwaniu nocnych motyli.
Jak mówi, wszystko zaczęło się od biegania. Podczas odpoczynku na wzniesieniu w lesie zobaczyła motyla, którego nigdy wcześniej nie widziała. Był to epirantek wiosenny (Epirranthis diversata).
– Zrobiłam mu kilka zdjęć i zapytałam fachowców na forach internetowych poświęconych motylom nocnym co to za gatunek. Jak się okazało, motyl jest absolutną rzadkością w skali kraju i Europy. To odkrycie popchnęło mnie do dalszych poszukiwań i opisu tego, jakie ćmy żyją właśnie na Konecczyźnie – tłumaczy.
Jak dodaje, okolice Końskich nie są dobrze zbadane pod kątem występowania motyli. Dzięki swojej pasji dokumentowania i liczenia ciem i motyli poszerza wiedzę na ten temat.
– Odkrywam gatunki, o których nie wiedziano, iż tu kiedykolwiek występowały. Np. Izabelka czyli wiosenna ćma, która żyje na modrzewiach tzw. włochacz modrzewiak (Lycia isabellae) – zaznacza.
W Górach Świętokrzyskich jest jedno stanowisko na Górze Chełmowej i jedno stanowisko w województwie mazowieckim. Pani Izabela oznaczyła punkt między województwami, gdzie ta ćma występuje.
W tym roku jej najciekawszym odkryciem jest sówka, ćma z rodziny sówkowatych Protolambra sobrina, którą spotkać można na wrzosowiskach.
Izabela Persona mówi, iż fascynują ją ćmy, ponieważ trudniej je spotkać, niż dzienne motyle. Poza tym ich znalezienie jest dużym przeżyciem.
– Świecę w nocy lampą UV pod rozgwieżdżonym niebem i czekam na nocne motyle, które wlatują w snop światła. Albo przylatuje coś co znam, albo odkrywam coś nowego. Tę euforia z nowych odkryć zrozumie chyba poszukiwacz szlachetnych kamieni – mówi.
Pasjonatka robi zdjęcia ciem i umieszcza informacje o nocnych motylach na stronach poświęconych tej tematyce. W przyszłości zgromadzona wiedza ma posłużyć do naukowej publikacji.