Studencki łazik z Politechniki Rzeszowskiej najlepszy w międzynarodowych zawodach w Ankarze
Zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej okazał się bezkonkurencyjny podczas finału Anatolian Rover Challenge 2025, rozgrywanego na kampusie Middle East Technical University w Ankarze.
W czterodniowych zawodach uczestniczyło 27 zespołów z 7 krajów, jednak to polscy studenci zdobyli najwięcej uznania, sięgając po pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej oraz cztery dodatkowe nagrody.
Wyróżnienia przyznano im za:
-
najlepszego operatora łazika,
-
najlepszy dobór materiałów,
-
najlepiej przeprowadzoną misję naukową,
-
najlepsze radzenie sobie w trudnym terenie.
Misje – symulacja eksploracji Marsa
Rywalizacja obejmowała cztery zaawansowane misje, w których łaziki miały realizować zadania inspirowane rzeczywistymi wyzwaniami marsjańskiej eksploracji.
Misja naukowa (Science)
Studenci przeprowadzili precyzyjne odwierty, pobrali próbki regolitu i wykonali na miejscu testy na obecność struktur białkowych. Dodatkowe analizy, w tym pomiary pH, przeprowadzono w laboratorium. Misję zakończono raportem z hipotezami o potencjalnej aktywności biologicznej. Operacja przebiegła bezbłędnie.
Misja nocna z ekstraktorem WISE
Pod osłoną nocy łazik zlokalizował i przetransportował urządzenie WISE, wymienił akumulator oraz aktywował system ekstrakcji lodu. Powrócił do bazy przez airlock, wykonując zadanie bez żadnych zakłóceń.
Misja autonomiczna
Podczas autonomicznej misji łazik samodzielnie poruszał się w kierunku wskazanego celu. Dotarł do tunelu, jednak dalsze zadania przerwały problemy z komunikacją i ograniczony czas.
Misja kolaboracyjna
Była to najbardziej złożona misja, wymagająca współpracy między zespołami. Uczestnicy m.in. lokalizowali i transportowali czujniki, montowali rury paliwowe, uszczelniali bazę i naprawiali anteny. Legendary Rover jako jedyny zespół przeciągnął duży talerz satelitarny, kończąc misję na najwyższym poziomie trudności.