Legnicki „Ekonom” przy Placu Słowiańskim przechodzi do historii. Od dziś w nowej siedzibie

pulslegnicy.pl 2 miesięcy temu

19 sierpnia 2024 roku siedziba Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stefana Żeromskiego w Legnicy przy pl. Słowiańskim została zamknięta. Od września wszyscy uczniowie kształcić się będą w budynku dawnego Gimnazjum nr 5 przy ul. Chojnowskiej 100. Czy kultowy legnicki ekonom wróci do swojej dawnej siedziby? Takie są plany, ale czy zostaną zrealizowane, czas pokaże.

– Budynek przy Placu Słowiańskim został zamknięty. Od 19.08 zapraszamy na ul. Chojnowską 100. Dotyczy to również egzaminów poprawkowych i matur! – poinformowano dziś na facebookowym profilu szkoły.

Uczniowie legnickiego „Ekonoma” są podzieli od 2018 roku, kiedy to decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z użytkowania wyłączono II piętro budynku i strych . Ponieważ uczniowie przestali się mieścić część klas „tymczasowo” przeniesiono do budynku po byłym gimnazjum nr 5 przy ul. Chojnowskiej. Od września dołączą do nich uczniowie z Placu Słowiańskiego czyli Technikum nr 2 i Szkoły Policealnej nr 3.

Ma to pozwolić na rozpoczęcie długo oczekiwanego remontu tego zabytkowego budynku. W Wieloletniej Prognozie Finansowej, jeszcze za prezydentury Tadeusza Krzakowskiego, zarezerwowano na ten cel prawie 49 milionów złotych, które mają być wydatkowane w latach 2025-2028.

Ówczesnemu włodarzowi miasta opieszałość w realizacji inwestycji zarzucał ówczesny opozycyjny radny, dziś prezydent Legnicy Maciej Kupaj.

– W 2019 roku, po tym, jak mieliśmy problem ze stropem, zabezpieczyliśmy środki na remont i z budżetem 4,9 mln zł miał się on zakończyć w tym samym roku. Pięć lat później stoimy na etapie takim, iż już nie mówimy o czterech, czy pięciu milionach, ale o 49 milionów i mamy sporo wątpliwości czy ta inwestycja zostanie zrealizowana – mówił na sesji Rady Miejskiej Legnicy w styczniu 2024 radny Maciej Kupaj. Dziś to od niego zależy czy, kiedy i w jakim kształcie inwestycja zostanie zrealizowana.

Przygotowany na zlecenie urzędu miasta projekt przebudowy budynku dydaktycznego i sali gimnastycznej przy pl. Słowiańskim – w ocenie dyrektor Małgorzaty Boczoń – gwarantuje warunki nauki godne szkoły XXI wieku, a jednocześnie pozwala odzyskać historyczny blask tego neorenesansowego budynku, który powstał w połowie XIX wieku.

Idź do oryginalnego materiału