Lekarze weterynarii z UPWr objęli bezpłatną opieką psy ratownicze GOPR-u, WOPR-u i OSP.

miejscawewroclawiu.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: psy ratownicze upwr


Opieką objęte są psy ratownicze, psy „na ratowniczej emeryturze”, ale także czworonogi, które przestały pracować, ponieważ uległy wypadkowi lub kontuzji, a którymi opiekuje się Fundacja na Rzecz Psów Pracujących „Psi Ratownicy”. Współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego ze służbami została przedłużona do września 2026 roku.

Niezmiernie cieszy mnie, nie tylko jako rektora, ale również lekarza weterynarii, zaufanie, jakim darzą nas opiekunowie psów ratujących ludzkie życie – mówi prof. Krzysztof Kubiak, rektor UPWr. – To kolejny dowód na to, iż uczelnia przykłada dużą wagę do społecznej odpowiedzialności, do promowania postaw sprzyjających budowaniu wspólnoty, otwartości, ale także wrażliwości. A psy ratownicze, z racji tego, co robią dla ludzi, powinny być otoczone szczególną opieką, również weterynaryjną – podkreśla prof. Kubiak.

Do tej pory psy, które były leczone na UPWr, najczęściej borykały się z problemami kostno-stawowymi, otarciami skóry i problemami stomatologicznymi, w tym kamieniem, nadżerkami, uszkodzeniami zębów.

– Psy ratownicze miewają również problemy kardiologiczne, a w związku z tym, iż pracują w stresie, także problemy żołądkowe – wylicz dr Maciej Grzegory, kierownik Przychodni Weterynaryjnej UPWr.

Psy współpracujące ze służbami pełnią ważne funkcje. Czworonogi należące do OSP są wykorzystywane do szukania ludzi, podobnie jak psy GOPR-u, które dodatkowo mogą mieć specjalność terenową i lawinową. W WOPR-ze psy pracują przy wsparciu ratownika wodnego, potrafią holować z wody tonących ludzi lub sprzęt pływający, zanieść do osoby tonącej koło ratunkowe, bojkę, do łodzi wiosło czy linę.

Foto: mat. UPWr/Martyna Kostrzycka

Idź do oryginalnego materiału