Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz, dr Aleksandra Starczewska-Wojnar z Polskiego Towarzystwa Historycznego odział w Opolu i prezeska Stowarzyszenia Rodło Opole, Katarzyna Mazur-Kulesza podjęły się stworzenia swoistej encyklopedii.
Z przeprowadzonej na Facebooku sondy wyłoniono najpierw 100, a później 120 opolanek, które uczestnicy badania uznali za godne zapamiętania.
Zaledwie 3% ulic w Opolu nosi imiona kobiet. Tymczasem mamy w naszej historii plejadę dam, które bezwarunkowo zasługują na uhonorowanie ich w ten sposób. Jest już pomysł Opolskiej Rady Kobiet by stworzyć na wzór profesorskiej czy generalskiej dzielnicę, w której patronkami ulic byłyby wyłącznie kobiety.
– Bohaterkami „Leksykonu opolanek” są kobiety nietuzinkowe, organizatorki życia kulturalnego, społecznego czy politycznego, ale też i panie, dzięki którym w działalność społeczną mogli zaangażować się ich mężowie – informuje Katarzyna Mazur-Kulesza. – Mamy księżne i księżniczki opolskie, Rodłaczki, zakonnice i lekarki, nauczycielki, aktorki, reżyserki i sportsmenki. A choćby jedną, za to bardzo słynną, podpalaczkę. Przeważają nauczycielki, bibliotekarki i działaczki społeczne, ale to głównie dlatego, iż są to ciągle zawody najbardziej sfeminizowane….
Pierwszy tom obejmuje aż 100 postaci. Książkę można zdobyć m.in. podczas spotkań autorskich. Na ten moment zaplanowane są dwa: 3 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej i 3 lutego w Centrum Dialogu Obywatelskiego. Książka dostępna jest również w formie elektronicznej: https://zenodo.org/records/14245584
Fot. CMZJMZ