Liceum Ogólnokształcące Multimedia z wyjątkową perspektywą

portal-informacyjny.com 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Liceum Ogólnokształcące Multimedia z wyjątkową perspektywą


Portal Informacyjny: Osoby zainteresowane zdobyciem średniego wykształcenia, a jednocześnie pragnące aby miało ono ciekawą perspektywę kariery w przyszłości powinny zainteresować się nauką w Liceum Ogólnokształcącym Multimedia. Jest to bardzo wyjątkowa szkoła średnia.

Liceum Ogólnokształcące Multimedia mieści się na XVII piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To prawdopodobnie najwyżej położona szkoła średnia w Polsce. Ta lokalizacja ułatwia dojazd licealistom z dowolnej dzielnicy Warszawy i okolic, a także sprzyja możliwościom aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym stolicy Polski. Z okiem sal zajęciowych rozpościera się wspaniały widok na całą Warszawę. Jednak największą wartością Liceum Ogólnokształcącego Multimedia jest prowadzenie edukacji w modelu kafeteryjnym.

Co to jest model kafeteryjny w edukacji?

W języku polskim nie ma jeszcze ostatecznej definicji edukacji w modelu kafeteryjnym, albowiem to zupełnie nowo trend w nauczaniu. Szkoła kafeteryjna to taka szkoła, która prowadzi zajęcia w bardzo niewielkich grupach, w której nauka odbywa się poprzez dyskusję wszystkich jej uczestników, pod opieką nauczyciela, pełniącego funkcję moderatora. Prof. Adam Grzegorczyk, który jest twórcą Liceum Ogólnokształcącego Multimedia, uważa, iż podczas zajęć w tej szkole średniej czas przeznaczony na wypowiedzi uczniów jest większy, niż czas narracji nauczyciela, przy czym często tematyka tych wypowiedzi odbiega od aktualnie realizowanego tematu lekcji. Uczniowie mają naturalną tendencję do opowiadania o tym, co ich interesuje. Liceum Ogólnokształcące Multimedia, dzięki zastosowanym rozwiązaniom posiada remedium na najważniejsze bolączki polskiego systemu edukacji: przepełnienie klas, przedmiotowe traktowanie uczniów, niskie zaangażowanie zarówno uczniów, jak i nauczycieli, przemoc, niskie zdolności percepcyjne młodzieży.

Jak Liceum Multumedia zapewnia wysoki poziom nauczania?

W Liceum Ogólnokształcącym Multimedia młodzież uczy się w 10-12 osobowych klasach, a każdy uczeń jest traktowany indywidualnie. To pozwala zarówno rozwijać osobiste zainteresowania, jak i nadrabiać ewentualne zaległości przedmiotowe. Wychowawcy i nauczyciele pozostają w bliskim kontakcie z uczniami, na bieżąco zajmują się ich problemami, eliminują konflikty. W celu zniwelowania ryzyka maturalnej porażki, przez cały czteroletni cykl kształcenia obowiązkowe przedmioty maturalne są realizowane w zwiększonej liczbie godzin (matematyka: 6 godz., język angielski: 6 godz., język polski: 4 godz.), a w przypadku konieczności organizowane są dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów.

Czy Liceum Multimedia optymalnie przygotowuje uczniów do egzaminu maturalnego?

I tu pojawia się sedno założeń działalności Liceum Ogólnokształcącego Multimedia. Rzadko się o tym mówi wprost (bo dla niektórych jest to deklaracja banalna), ale współcześnie podstawowym celem szkoły średniej powinno być optymalne przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego. Takie przygotowanie w liceum ogólnokształcącym trwa całe 4 lata i nie polega jedynie na rozwiązywaniu testów maturalnych, ale przede wszystkim pracy z młodzieżą nad ich postawą wobec nauki, umiejętnością automotywacji, koncentracji na celach.

Czy licealiści zdają egzaminy maturalne?

W przypadku licealistów, uzyskujących generalnie bardzo dobre wyniki w nauce, ryzyko niepowodzenia maturalnego jest niewielkie. Tacy uczniowie, przeważnie, wybierają renomowane, publiczne szkoły średnie i takiej młodzieży pobieranie nauki w przepełnionych klasach, niskiej indywidualizacji kształcenia i konieczności realizacji wielu zadań, we własnym zakresie (poprzez pracę w domu) kilka szkodzi. Wprawdzie tacy licealiści uzyskują mały przyrost wyników egzaminu maturalnego w stosunku do wyników egzaminu ósmoklasisty, ale nie są narażeni na ryzyko porażki. Warto jednak poznać ogólne statystyki. W 2022 roku w Polsce egzaminu maturalnego nie zdało 21,8 proc. maturzystów, w tym 18 proc. maturzystów nie podołało sprawdzianowi wiedzy z matematyki. W 2023 roku, przy obniżonych kryteriach (spowodowanych nauką zdalną, jako środka zapobiegawczego pandemii koronawirusa SARS-CoV-2) 15,6 proc. maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. To oznacza, iż czteroletni okres pobierania nauki w szkole średniej był dla bardzo dużej części maturzystów stracony, a osiągnięcie sukcesu maturalnego wymaga od nich dodatkowej, intensywnej pracy, przynajmniej przez kolejny rok.

Jak Liceum Multimedia przygotowuje uczniów do sukcesu maturalnego?

Główny problem ze zdawaniem matury mają licealiści, którzy uzyskują przeciętne wyniki w nauce (najsłabsi uczniowie po prostu nie przystępują do matury i nie są objęci statystykami jej niezdawalności ). Tak się dzieje albo z powodu nienadrobionych zaległości przedmiotowych jeszcze z poziomu szkoły podstawowej albo ze względu na przeciętne predyspozycje intelektualne takich uczniów. I to właśnie tacy uczniowie potrzebują szkoły, która będzie kształcić ich w sposób indywidualny i odpowiednio intensywny. System pracy w Liceum Ogólnokształcącym Multimedia eliminuje ryzyko, związane z niepowodzeniem maturalnym, czego dowodem jest bardzo wysoki współczynnik przyrostu wyników egzaminu maturalnego, w stosunku do wyników egzaminu ósmoklasisty, wynoszącym w poszczególnych latach od 15 proc. do 25 proc. W wielu indywidualnych przypadkach przedmiotowy wynik maturalny uczniów tej szkoły średniej jest krotnością wyniku uzyskanego przez danego ucznia podczas egzaminu ósmoklasisty.

Czy Liceum Ogólnokształcącym Multimedia są organizowane jakieś dodatkowe zajęcia?

W Liceum Ogólnokształcącym Multimedia jest realizowany program zajęć dodatkowych z zakresu komunikacji i kultury współczesnej. Młodzież uczestniczy w warsztatach fotograficznych, filmowych, teatralnych, social mediowych, uczy się kreowania wizerunku i projektowania graficznego. Takiemu profilowi szkoły sprzyja opieka jej założyciela – Wyższej Szkoły Promocji, Mediów i Show Businessu w Warszawie.

Jakie są warunki nauki w Liceum Ogólnokształcącym Multimedia?

Liceum Ogólnokształcące Multimedia zapewnia młodzieży naukę w rozsądnych warunkach cenowych: czesne miesięczne wynosi zaledwie 1.600 zł. Jednak nie każdy może podjąć naukę w tej szkole. Rekrutacja odbywa się na zupełnie innych zasadach, aniżeli do placówek publicznych. Nie patrzy się tu na wyniki na świadectwie i egzaminie ósmoklasisty, a w toku rekrutacji sprawdza się predyspozycje komunikacyjne uczniów, ich motywację i zaangażowanie, docenia się zainteresowania i pozaszkolne osiągnięcia. Jednym z etapów rekrutacji jest indywidualne spotkanie obejmujące rozwiązywanie zagadek, odgrywanie ról i obszerną rozmowę z kandydatem. Rodzice kandydatów zainteresowanych podjęciem nauki w tej szkole powinni skontaktować się z nią po zapoznaniu się ze szczegółowym opisem jej działalności na stronie liceummultimedia.edu.pl.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do lektury innych publikacji.

Portal Informacyjny, info, /grz/ 20.08.2024

Idź do oryginalnego materiału