Większość z nas wie, iż osoby posiadające Medicare powinny zapisać się na plany zniżkowe na lekarstwa, tzw. część D Medicare. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, iż wieku beneficjentów Medicare, ze względu na niskie dochody, mimo wszystko przekraczające poziom kwalifikacji na Medicaid, może zakwalifikować się na Dodatkową Pomoc Federalną (Extra Help) w kosztach planu na leki, tzw. Low Income Subsidy (LIS).

Pomoc ta dotyczy między innymi:
- kosztów związanych z miesięcznymi opłatami za plan tzw. premium;
- kosztów udziału własnego – deductible;
- kosztów leków – co-pays.
Suma pomocy w tym programie w 2025 roku może osiągnąć około $6,200.00 w skali rocznej. Wiele osób, które mogą kwalifikować się na tę pomoc, choćby o tym nie wie lub nie zdaje sobie z tego sprawy. Żeby się kwalifikować, urząd Social Security musi zweryfikować dochody i zasoby osoby lub osób aplikujących o pomoc. Od 2024 roku po raz pierwszy program zaoferowany został w pełnym wymiarze dla posiadaczy Medicare z dochodami do 150% federalnego poziomu ubóstwa.
Limity
Aby kwalifikować się na pomoc w roku 2025, dochody indywidualne nie mogą być wyższe niż $22,590 ($1,882 miesięcznie) lub $30,660 ($2,555 miesięcznie) na małżeństwo mieszkające razem. Jednocześnie sprawdzany jest również poziom zasobów. W 2025 roku nie może przekraczać on $16,100 na osobę indywidualnie lub $32,130 na małżeństwo. Dla osób, które zadeklarowały, iż zamierzają wykorzystać część zasobów w celach pokrycia własnych kosztów pogrzebu, poziom zasobów na 2025 nie może przekraczać $17,600 indywidualnie lub $35,130 na małżeństwo.
Przykładowe zasoby brane pod uwagę:
- Nieruchomości (nierezydencyjne);
- Konta bankowe (czekowe, oszczędnościowe, CD);
- Akcje;
- Obligacje;
- Lokaty;
- Plany emerytalne (IRA, 401K, 403B, itp.);
- Gotówka;
- Oszczędności na pogrzeb i pochówek.
Przykładowe zasoby niebrane pod uwagę:
- Dom rezydencyjny;
- Rzeczy osobiste;
- Samochody;
- Ubezpieczenia na życie;
- Odszkodowania.
Przykładowe dochody niebrane pod uwagę:
- Kartki na żywność – Food Stamp;
- Pomoc w kosztach utrzymania domu;
- Pomoc w kosztach energii;
- Pomoc katastroficzna;
- Kredyty podatkowe – Tax credits;
- Odszkodowania;
- Stypendia.
W jaki sposób można składać aplikację na Low Income Subsidy:
- Online: www.socialsecurity.gov/extrahelp;
- Zadzwonić do Social Security pod numer 1-800-772-1213 (TYY 1-800-325-0778);
- Można wypełnić podanie osobiście. Każda osoba wchodząca w Medicare otrzymuje automatycznie formę pocztą;
- Można przyjść do naszego biura i jeden z naszych licencjonowanych agentów pomoże wypełnić aplikację (pomoc ta jest bezpłatna).
Po złożeniu podania oficer Social Security przejrzy formę i zdecyduje, czy kwalifikujemy się na dodatkową pomoc. jeżeli tak i jeżeli posiadamy Medicare od dłuższego czasu, to przysługuje nam jednorazowa możliwość dostosowania części D lub części C z pokryciem na leki do naszej nowej „rzeczywistości”.
Jeśli w przyszłości będziemy zmieniać plan (części D lub części C z pokryciem na leki), zniżka Low Income Subsidy zostanie automatycznie dołączona do nowego planu, tak długo jak będzie nam przez cały czas przysługiwała.
Kilka dodatkowych ciekawostek na temat Low Income Subsidy:
- Extra Help jest jednym z niewielu sposobów na zniesienie kary za niewykupienie planu zniżkowego na leki – część D na czas. Przypominamy, iż kara za nieposiadanie części D Medicare stanowi 1% średniej krajowej ceny planu zniżkowego na leki na receptę pomnożoną o każdy miesiąc nieposiadania owego planu od momentu otrzymania benefitów Medicare. Kara jest naliczana dożywotnio;
- Weryfikacja dokonywana jest co roku przez urząd Social Security na podstawie informacji dostarczonych przez urząd IRS;
- Aplikacje o Low Income Subsidy możemy składać wielokrotnie, za każdym razem, gdy nasze dochody lub zasoby ulegną zmianie;
- Część D na leki możemy zmieniać przynajmniej raz w roku (w trakcie Corocznego Okresu Zapisowego – Annual Enrollment Period, który trwa co roku między 15 października a 7 grudnia), by dostosowywać go do naszych aktualnych potrzeb;
- Otrzymanie lub utrata benefitów programu LIS upoważnia nas jednorazowo do dodatkowej możliwości weryfikacji i/lub zmiany planu na leki części D Medicare lub planu Medicare Advantage z planem na leki, czyli części C Medicare.
Robert Sobczak
Robert Sobczak – studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW (Berlin) oraz Keller Graduate School of Management (Chicago). Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku®, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

