Lublin pionierem: Nowy stentgraft dla tętniaka aorty piersiowej wszczepiony po raz pierwszy w Polsce

spottedlublin.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Lekarze przy zabiegu | fot. USK Nr 4 w Lublinie


Zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie dokonał przełomowego zabiegu, wszczepiając nowatorski stentgraft u pacjentki z tętniakiem aorty piersiowej. Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce, znacząco skracający czas oczekiwania na operację.

Innowacyjny stentgraft w polskiej chirurgii naczyniowej

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia nowego rodzaju stentgraftu u pacjentki z tętniakiem aorty piersiowej. Zabieg przeprowadził zespół kierowany przez dr hab. Michała Sojkę i lek. Piotra Petryka, wspierany przez radiologa zabiegowego, prof. dr hab. Tomasza Jargiełło.

Nowatorski stentgraft Gore TAG TBE (Thoracic Branch Endoprosthesis), wszczepiony u pacjentki, jest dostępny od ręki, co eliminuje konieczność indywidualnego zamawiania protezy i skraca czas oczekiwania na zabieg choćby o kilka tygodni. Stentgraft ten umożliwia również odgałęzienie do tętnicy podobojczykowej, co jest nowością na rynku.

Lekarze przy zabiegu | fot. USK Nr 4 w Lublinie

– Przed wprowadzeniem nowej technologii tętniaki w tej lokalizacji wymagały pokrycia stentgraftem odejścia tętnicy podobojczykowej lewej, co wiązało się z efektami ubocznymi np. zespołem podkradania tętnicy podobojczykowej, bądź koniecznością wykonywania dodatkowych manewrów, takich jak implantacja stentu kominowego do tętnicy podobojczykowej wprowadzanego równolegle do stentgraftu lub niekiedy wykonania pomostu szyjno-podobojczykowego – wyjaśnia dr hab. n. med. Michał Sojka, Lekarz Kierujący Oddziałem Chirurgii Naczyniowej USK Nr 4 w Lublinie.

Wprowadzenie nowego produktu firmy Gore daje możliwość użycia optymalnego rodzaju stentgraftu już po kilku godzinach od rozpoznania tętniaka. Tego typu zabiegi są małoinwazyjne, co pozwala leczyć choćby najbardziej obciążonych pacjentów.

– Szybki rozwój technik oraz sprzętu wewnątrznaczyniowego daje coraz większe możliwości leczenia chorych z patologiami układu naczyniowego – dodaje dr Sojka.

Jakie innowacje w medycynie chciałbyś zobaczyć w przyszłości? Podziel się swoimi pomysłami i opiniami w komentarzach poniżej lub udostępnij artykuł!

Idź do oryginalnego materiału