Szczawno-Zdrój to malownicze, małe uzdrowisko położone na Dolnym Śląsku niedaleko Wałbrzycha. Leży w Sudetach, w dolinie potoku Szczawnik u podnóży góry Chełmiec. Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk na Śląsku. Chcąc dojechać do miejscowości komunikacją miejską najłatwiej wybrać pociąg do Wałbrzycha a stamtąd (ok. 5 km) dojechać autobusem.
Uzdrowisko Szczawno-Zdrój
Uzdrowiskowy charakter miasta był już znany w średniowieczu. Wydobywa są tam szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe. Właściwość lecznicze tych wód zostały potwierdzone pod koniec XVI wieku. Pierwszy budynek sanatorium powstał w 1815 roku. Sukcesywnie wznoszono kolejne budowle. w tej chwili wiele z nich zachowało swój charakteru z XIX wieku. Przykładem tego jest m.in. Teatr Zdrojowy, wybudowany w 1890 roku. Wciąż mają tam miejsce koncerty i wystawy.
Szczawno-Zdrój ma kilka domów uzdrowiskowych, specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu, układu oddechowego, układu moczowego, układu sercowo-naczyniowego, układu trawiennego, a także w leczeniu cukrzycy, nerwicy oraz zaburzeń psychosomatycznych. Jednym z wyróżniających się zabiegów jest komora pneumatyczna, urządzenie to pozwala na stopniowe, kontrolowane podnoszenie ciśnienia krwi. W pijalni znajdziemy cztery rodzaje wód, są to: „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” oraz „Młynarz".
Sprawdź także: Taniej i mniej tłoczno niż w Krynicy. Do tego super baseny na wyciągnięcie ręki
Co warto zobaczyć w Szczawno-Zdroju?
Miasto nie jest bardzo duże, ale oferuje sporo atrakcji. Przede wszystkim ścieżki spacerowe — warto wybrać się na szlak górski, jest ich wiele, więc z łatwością można znaleźć taki dostosowany do kondycji oraz swoich potrzeb. Na Chełmiec (869 m n.p.m) prowadzi kilkanaście tras, na szczycie znajdziemy punkt widokowy, który pozwoli na podziwianie okolicy. Jednym z lepszych punktów widokowych w uzdrowisku jest Wieża Anny znajdująca się w Parku Zdrojowym.
Poza tym warto odwiedzić Teatr Zdrojowy i Pijalnię Wód Mineralnych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą się wybrać na korty tenisowe, z kolei w parku czeka ogród zabaw dla maluchów. Warto pospacerować po całym mieście, zostało tam wiele budynków z dawnego zespołu zabudowań zdrojowych m.in. altana nad źródłem, pawilon handlowy czy hala sportowa.
Niedaleko Szczawna-Zdroju znajdziemy również sporo wyciągów narciarskim — miasteczko jest dobrze skomunikowane i bez trudno dojedziemy do Wałbrzycha czy też innych miejscowości. Warto odwiedzić także Zamek Książ, który uznawany jest za jeden z piękniejszych.
Może cię zainteresuje: Wyjątkowy park zdrojowy tuż pod Warszawą. Tężnia, ścieżki spacerowe i dojazd autobusem miejskim
Źródła: szczawno-zdroj.pl, sanatoria.com.pl
Zobacz też:
Wygląda jak Toskania, a leży na Śląsku. Piękna twierdza, brak tłumów i dobre ceny
Ta grecka wyspa jest lepsza od Santorini. Nie ma tam tłumów, a zabytki i plaże zapierają dech
Zamek, tężnia, zapora i wodny plac zabaw. A to wszystko chwilę od Krakowa