W Polsce każdego dnia, w ciszy instytucji opiekuńczych, w samotności czekają dzieci, które przez różne życiowe zawirowania, przez zaniedbanie lub problemy rodzinne, zostały odebrane swoim rodzicom. Czekają na szansę, na prawdziwy dom – taki, w którym będą mogły poczuć się kochane, bezpieczne i szczęśliwe.
Niestety, nie każdemu dziecku jest dane poczuć ten ciepły dom. Wciąż zbyt mało osób decyduje się na adopcję lub na zostanie rodziną zastępczą, mimo iż w Polsce problem dzieci przebywających latami w domach dziecka jest ogromny. Niezdecydowanie wynika zarówno z obaw przed trudną przeszłością dziecka, jak i z wymagających formalności, które trzeba przejść, by podjąć się tej odpowiedzialności.
Dzieci jednak nie rozumieją tych barier. One nie wiedzą, co to przepisy i prawo. Dla nich liczy się tylko jedno: ktoś, kto je pokocha, ktoś, kto da im szansę na prawdziwy dom. Dlatego urzędnicy z Poznania wystosowali w mediach poruszający apel z prośbą o dom dla małej dziewczynki.
Malwinka – 5-letnia dziewczynka, która marzy o własnym domu
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu poszukuje rodziny zastępczej dla małej Malwinki. "Szukamy rodzica/rodziny zastępczej dla Malwinki. Wierzymy, iż znajdzie się osoba lub osoby gotowe stworzyć bezpieczny, pełen ciepła dom dla dziewczynki" – brzmi apel.
Malwinka, która niedługo skończy 5 lat, spędziła swoje pierwsze lata życia w warunkach dalekich od bezpieczeństwa i miłości. Mieszkała w domu, w którym stale przebywały osoby nieposiadające stałego miejsca zamieszkania. Była źle traktowana i zaniedbywana przez matkę. Obecnie, choć mieszka z "ciocią" i "wujkiem", wciąż marzy o własnym, stabilnym domu, gdzie będzie mogła poczuć się naprawdę kochana i bezpieczna.
Choć dziewczynka znalazła oparcie w tej tymczasowej rodzinie, to wciąż budzi się w nocy, by upewnić się, iż nie zostanie sama. W ciągu dnia, mimo euforii z przedszkola i spotkań z psychologiem, często czuje się zagubiona, jakby nie potrafiła zrozumieć, dlaczego nie może mieć takiego samego, ciepłego domu jak inne dzieci.
Pracownicy ośrodka wspominają, iż z powodu życiowych doświadczeń Malwinka czasami "zabiera dzieciom zabawki i jest nie miła, choć nie wie dlaczego". Ale poza tym, to pięknie rysuje.
Jak zostać rodziną zastępczą w Polsce?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wygląda proces zostania rodziną zastępczą w Polsce. Choć wymaga to wielu formalności, przede wszystkim potrzeba w tym serca i chęci. Osoby, które chcą zostać rodziną zastępczą, muszą skontaktować się z odpowiednimi ośrodkami pomocy rodzinie i złożyć odpowiednie dokumenty. Potem czeka ich kilka etapów kwalifikacji: badania psychologiczne, sprawdzenie warunków mieszkaniowych oraz uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach.
Celem tych działań jest upewnienie się, iż kandydaci na opiekunów są odpowiednio przygotowani do opieki nad dziećmi, które przeżyły trudne chwile. Dla niektórych dzieci, jak Malwinka to jedyna szansa na nowe życie, na jakie zasługują.
Rola rodziny zastępczej nie opiera się wyłącznie na opiece. To także wsparcie emocjonalne, którego mały człowiek po przejściach wyjątkowo potrzebuje. Na szczęście opiekunowie po wzięciu dziecka pod swój dach nie zostają z tym sami.
Świeżo upieczeni rodzice zastępczy mogą uzyskać pomoc psychologiczną, specjalistyczną, a także wsparcie ze strony koordynatorów pieczy zastępczej. Dodatkowo rodziny zastępcze otrzymują wsparcie finansowe, które ma pomóc pokryć koszty związane z wychowaniem dziecka.
Osoby zainteresowane podarowaniem domu i miłości małej Malwince mogą kontaktować się z urzędnikami pod numerem telefonu: 505 747 862 lub mailowo: rodziczastepczy@mopr.poznan.pl.