Mamo, wykorzystałaś już 2 dni dodatkowego urlopu? Masz czas tylko do końca roku!

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Warto wiedzieć, kto i kiedy może skorzystać z 2 dni na dziecko. fot. Pexels


Na podstawie obowiązujących przepisów prawa rodzicowi zatrudnionemu na etat przysługują 2 dni lub 16 godzin zwolnienia z pracy na opiekę nad dzieckiem w każdym roku kalendarzowym. Warto wiedzieć, kiedy dokładnie można skorzystać z dwóch dni opieki na dziecko, a także jakie formalności trzeba dopełnić.


2 dni na dziecko to 100 proc. płatny urlop do wykorzystania przez rodziców dziecka do lat 14.

To opiekunowie decydują, które z nich skorzysta ze świadczenia. Bez względu na liczbę dzieci w rodzinie są to zawsze 2 dni opieki do rozdysponowania.

By skorzystać z urlopu, należy złożyć u pracodawcy wniosek o 2 dni urlopu na dziecko oraz oświadczenie drugiego z rodziców, iż nie będzie korzystał z tego urlopu.


Dla kogo 2 dni na dziecko?


Zgodnie z art. 188 § 1 Kodeksu pracy zwolnienie od pracy na zdrowe dziecko przysługuje pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, zatrudnionemu na umowę o pracę. Opieka na dziecko należy się rodzicom biologicznym, adopcyjnym, wychowującym dzieci w rodzinie zastępczej, a także opiekunom prawnym.

Co ważne 2 dni opieki na dziecko przysługują łącznie obojgu rodzicom, a nie każdemu z osobna. Oznacza to, iż rodzice lub opiekunowie muszą między sobą ustalić, kto skorzysta z urlopu. Nie jest ważne, czy rodzice są małżeństwem, czy pozostają w separacji lub żyją w związku partnerskim.

Kiedy można wziąć dzień opieki na dziecko?


Opiekun może wykorzystać dzień na dziecko nie tyle w przypadku choroby, ale zawsze wtedy, gdy uzna, iż sytuacja tego wymaga, np. nauka zdalna, wizyta u lekarza, zakończenie roku.

Ile dni opieki na dziecko przysługuje?


Opiekę można wykorzystać w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Zgodnie z rozporządzeniem, można wykorzystać obydwa dni na raz, wziąć jeden dzień lub skorzystać z urlopu w wymiarze godzinowym. Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Warto pamiętać, iż liczba dni jest niezależna od liczby dzieci i zawsze są to 2 dni.

Niewykorzystane dni przepadają wraz z końcem roku kalendarzowego. Za niewykorzystane dni nie należy się ekwiwalent.

2 dni na dziecko: wniosek


Aby skorzystać z urlopu na dziecko, należy wypełnić wniosek o chęci skorzystania wolnego dnia na dziecko i złożyć go u pracodawcy. Wniosek można złożyć w dowolnym momencie. Kodeks pracy nie mówi, w jakim terminie przed rozpoczęciem urlopu dokument taki trzeba dostarczyć do pracodawcy. Pracodawca nie może odmówić skorzystania z wolnego na dziecko.

Treść wniosku: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi 2 dni opieki nad dzieckiem zgodnie z art.188 kodeksu pracy w dniach ....... z zachowaniem prawa do wynagrodzenia". Wniosek musi zawierać dane pracodawcy, pracownika, miejscowość i datę o raz podpis pracownika.

Wraz z wnioskiem należy złożyć oświadczenie drugiego z rodziców, iż nie zamierza korzystać z wolnego na dziecko.

Treść oświadczenia: "Oświadczam, iż nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego w okresie wskazanym we wniosku o urlop rodzicielski złożonym przez żonę/męża... (imię i nazwisko rodzica, który będzie brał dni na dziecko), tj. od dnia... do...". Dokument musi zawierać dane rodzica, datę i miejscowość oraz podpis rodzica.

2 dni wolne na dziecko: ile płatne


Dni na dziecko są 100 proc. płatne, oznacza to, iż jeżeli rodzic będzie musiał wziąć dzień lub dni na dziecko otrzyma wynagrodzenie takie, jakby normalnie pracował.

Urlop opiekuńczy w 2022 roku: 5 dni na dziecko


W 2022 roku miały wejść w życie zapisy dyrektywy work-life balance przyjętej przez Parlament Europejski. Polska była zobowiązana wprowadzić dyrektywę najpóźniej do 2 sierpnia br., jednak zmiany będą obowiązywać najprawdopodobniej dopiero od stycznia 2023 roku.

Dyrektywa work-life balance wprowadza m.in. urlop opiekuńczy. Ma on trwać 5 dni i będzie można go wykorzystać na opiekę nad krewnym wymagającym opieki, niekoniecznie dziecko. Będzie to urlop bezpłatny.

Nie zastąpi on 2 dni na dziecko, a będzie funkcjonować jako nowe, odrębne świadczenie.

Idź do oryginalnego materiału