Masz oczekiwania wobec partnera? Dobrze, bo mogą się ziścić. To efekt Pigmaliona

kobieta.gazeta.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Czym jest efekt Pigmaliona w związku? Fot. Maryviolet / iStock


Czym jest efekt Pigmaliona w związku? Chodzi o oczekiwania, które mogą się urzeczywistnić, podobnie jak w mitologii greckiej. Choć może pomóc budować relacje, trzeba jednak uważać.
Efekt Pigmaliona znany jest też jako efekt Rosenthala. Zjawisko po raz pierwszy opisał Robert Rosenthal i Lenore Jacobson. Chodzi po prostu o to, jaki wpływ na zachowanie innych osób mają nasze oczekiwania i przekonania. Według niektórych to świetne narzędzie do wzmocnienia więzi między partnerami. Na czym dokładnie polega?


REKLAMA


Zobacz wideo Mandaryna o swojej chorobie: "Byłam wściekła!" [materiał wydawców kobieta.gazeta.pl]


Czym jest efekt Pigmaliona w miłości? Wszystko wzięło się od posągu
Pigmalion z mitologii greckiej uważał, iż związek, który tworzy kobieta i mężczyzna jest niedoskonały. Z tego powodu postanowił poświęcić się sztuce, a w przypływie inspiracji wyrzeźbił kobietę. Posąg, według niego, był idealny i dopracowany. Do tego stopnia, iż zakochał się w niej i prosił Wenus, by ją ożywiła. Tak też się stało. Marzenie Pigmaliona spełniło się, a wybranka była dokładnie taka, jak chciał.


Pierwsze badania dotyczące efektu Pigmaliona były przeprowadzone w kontekście edukacji. Po wprowadzeniu nauczycieli w błąd co do zdolności kilku uczniów, ich oczekiwania wpłynęły na wyniki. W związkach pojęcie można określić jako samospełniającą się przepowiednię. Przykładowo, jeżeli wierzysz, iż bliska ci osoba jest zdolna do zrozumienia, wsparcia i miłości, oczekiwania mogą wpłynąć na partnera tak, iż rzeczywiście będzie się w ten sposób zachowywał. Wiele osób zwraca uwagę, iż to nie jest tylko teoria, a praktyczny mechanizm. jeżeli zrozumiesz efekt Pigmaliona i odpowiednio do wykorzystasz, jakość twojej relacji może się polepszyć.


Efekt Rosenthala w związku. Jak działa?
jeżeli chodzi stricte o związek, to efekt Pigmaliona można postrzegać na kilku poziomach. Pierwszym jest komunikacja. jeżeli masz pozytywne nastawienie do rozmowy z partnerem, to rozmowa będzie lepsza. Ponadto jeżeli wierzysz, iż jest zdolny i dobry, zyskasz więcej wsparcia. jeżeli postrzegasz partnera pozytywnie, nabierze do ciebie zaufania.


Bywa, iż zakochani w ogóle się nie ukrywają Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl


Pamiętaj jednak, iż oczekiwania powinny być realistyczne. Za wysokie rozczarują, a za niskie zahamują rozwój waszej relacji. Mów otwarcie czego oczekujesz i co możesz dać w zamian, a także działaj konsekwentnie. Z czasem zacznij też dostosowywać oczekiwania na podstawie postępów. Wykorzystując efekt Pigmaliona, należy jednak uważać na nadmierny optymizm. Oczekiwania nie powinny być też jednostronne, a jeżeli unikasz konfliktów, to prędzej czy później stanie się to dla relacji destrukcyjne. Staraj się też nie zaniedbywać innych aspektów związku.Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału