Mateusz Świstak jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, opowiadaczem i animatorem kultury. Współpracuje z Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum w Gliwicach, Tarnogórskim Centrum Kultury i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Jest laureatem konkursu im. Astrid Lindgren, fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i Nagrody Małopolskich Słoneczników (z Muzeum Etnograficznym). Tworzy blog basnienawarsztacie.pl, publikuje artykuły w prasie specjalistycznej.
Od 2013 roku prowadzi projekt Baśnie na Warsztacie, promujący współczesną wersję sztuki opowiadania (storytellingu) wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
W ramach projektu „Opowieści z dreszczykiem” sztukę opowiadania poznawali uczniowie klasy V SP im. Jana Brzechwy w Lubzinie. Pomysł, by kształtować umiejętności dzieci w zakresie tworzenia akcji i kreowania postaci bohaterów poprzez nawiązania do baśni, legend i mitów, wykorzystujących elementy fantastyczne, jest wart uwagi. Dzieci lubią się troszkę bać, zwłaszcza wtedy, gdy tak naprawdę czują się bezpiecznie. Z drugiej strony to właśnie one stanowią największą grupę wielbicieli horrorów i dreszczowców, nawet, jeżeli dorośli sądzą inaczej. Mateusz Świstak, opowiadając swoje historie, przypominał też, odsuwaną przez system oświaty, a „reaktywowaną” przez Andrzeja Sapkowskiego w sadze o Wiedźminie, mitologię słowiańską. To bardzo dobrze. Bo dlaczego dzieci znad Wisły mają znać Zeusa i centaury, a strzygi już nie?
Lekcja tworzenia opowiadań z Mateuszem Świstakiem przebiegła wśród śmiechu, krzyku, ruchu, dociekliwych pytań i stawianych śmiało karkołomnych tez. Prowadzący, jak zawodowy aktor, grał całym sobą, wykorzystując szeroki wachlarz środków wyrazu: mimikę, gesty, głos. Nie było więc ani jednego ucznia, który nie brałby w tym wszystkim udziału – lekcja przez zabawę, emocje, śmiech – na długo pozostanie w pamięci. Nie trzeba się będzie uczyć przed kartkówką.
„Opowieści z dreszczykiem” dla uczniów z Lubziny mogły się odbyć dzięki Edycie Bojarskiej, bibliotekarce MiP Biblioteki Publicznej w Ropczycach, filia w Lubzinie i moderatorce Dyskusyjnego Klubu Książki w tej bibliotece. Projekt jest dofinansowany przez Instytut Książki i Urząd Marszałkowski.