Aby zdać maturę, należy obowiązkowo przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego) oraz dwóch ustnych - z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Dwa pisemne obowiązkowe egzaminy, zdający mają już za sobą. Jako język obcy nowożytny wiele osób wybrało angielski. Egzamin z tego przedmiotu rozpocznie się w środę 7 maja o godzinie 9:00 i potrwa 120 min. A jakich zadań spodziewają się uczniowie?
REKLAMA
Trenduje mowa zależna
Podobnie jak w przypadku matur z języka polskiego oraz matematyki, maturzyści próbują przewidzieć, co pojawi się na egzaminie. Już od samego rana w Google Trends zaczęły trendować konkretne frazy. Jedną z nich jest mowa zależna w języku angielskim. Przypominamy, co warto o niej wiedzieć.
Zobacz wideo Jaką mamą jest Anna Wendzikowska? "Jeśli ktoś krzywdzi moje dziecko, budzi się we mnie matka lwica"
Mowa zależna dla wielu osób może stanowić jedno z trudniejszych zagadnień podczas nauki angielskiego. Jest jednak bardzo przydatna w życiu codziennym. Stosuje się ją, kiedy chcemy odwołać się do czyjejś wypowiedzi czyli (prościej rzecz ujmując) powiedzieć naszemu rozmówcy, co powiedziała inna osoba, dokładnie używając jej słów.
Poniżej zaprezentowaliśmy kilka przykładów:
He said he was coming to school. (Powiedział, iż przyjdzie do szkoły)
Sarah said she really liked him. (Sarah powiedziała, iż bardzo go lubi)
She denied taking his wallet. (Ona zaprzeczyła, iż wzięła jego portfel)
Tom said that he had finished his homework. (Tom powiedział, iż skończył odrabiać lekcje)
Co warto wiedzieć o mowie zależnej?
Chociaż w języku polskim zdaniem podrzędne występuje w tym samym czasie np.: "Bardzo go lubię" - powiedziała Sarah -> Sarah powiedziała, iż bardzo go lubi, w języku angielskim następuje zmiana czasu np. "I really like him" - said Sarah -> Sarah said she really liked him (Present Simple zmienia się w Past Simple). Prościej rzecz ujmując, przesuwamy czas o jeden wstecz. Aby poprawnie używać mowy zależnej, należy znać tzw. reporting verbs czyli specjalne czasowniki. Zwykle są to say/tell (powiedział) oraz ask (zapytał).