Matura 2025. Szef CKE podpowiada, jak nie stracić punktów. "Rekomenduję..."

gazeta.pl 3 godzin temu
Matura 2025 z matematyki rozpocznie się 6 maja o godz. 9:00. Maturzyści będą mieli 180 minut na rozwiązanie zadań. Dyrektor CKE, Robert Zakrzewski, przekazał uczniom szereg rad i podpowiedział, co może zdecydować o sukcesie albo ewentualnej porażce.- W przypadku egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym w zadaniach, które wymagają wykazania prawdziwości ogólnej własności, takiej jak na przykład podzielność, pamiętaj, aby przeprowadzić rozumowanie ogólne. Podstawianie konkretnych wartości liczbowych i formułowanie na tej podstawie ogólnych wniosków nie jest poprawnym sposobem rozwiązania takiego zadania. Tak jak w języku polskim także na egzaminie z matematyki należy czytać uważnie treść zadania, należy stosować się do poleceń, należy zwracać uwagę na tak zwane czasowniki operacyjne, które były użyte w poleceniu - przypomniał Robert Zakrzewski w rozmowie z PAP.
REKLAMA






Zobacz wideo

Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób



Matura 2025 matematyka. Szef CKE zdradza, co się zmienia i o czym pamiętaćSzef CKE zarekomendował używanie tablic matematycznych, czyli "Wybranych wzorów matematycznych na egzamin maturalny z matematyki", które z pewnością przydadzą się uczniom podczas pisania egzaminu. - Dużo twierdzeń, wzorów, które mogą być pomocne w rozwiązaniu zadań, znajduje się w tej broszurze. Należy zwrócić uwagę na poprawność przekształceń oraz obliczeń rachunkowyc - zapewnił i dodał, iż rzecz jasna, jak na każdym egzaminie, należy czytelnie pisać swoje rozwiązanie.Rozwiązanie powinno być pełne, nie powinno się omijać istotnych obliczeń lub etapów rozumowania. Wiele błędów wynika z przepisywania do kolejnych linijek rozwiązywania wartości błędnie odczytanych- wskazał. Matura z matematyki. Pewniaki maturalneMatura z matematyki na poziomie podstawowym w roku 2025 zostanie przeprowadzana z użyciem arkusza egzaminacyjnego zawierającego:20-25 zadań zamkniętych, za których rozwiązanie będzie można uzyskać 25 punktów,7-14 zadań otwartych, dających możliwość uzyskania również 25 punktów.Znaczące zmiany w podstawie programowej wprowadzono już w 2024 roku, która jest również wykazem umiejętności, jakie będą diagnozowane na maturze. Tegoroczni maturzyści muszą być przygotowani z tych konkretnych działów:


liczby rzeczywiste,wyrażenia algebraiczne,równania i nierówności,układy równań,funkcje,ciągi,trygonometria,planimetria,geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej,stereometria,kombinatoryka,rachunek prawdopodobieństwa i statystyka,optymalizacja i rachunek różniczkowy.Czy uważacie, iż matura z matematyki na poziomie podstawowym powinna zostać zlikwidowana? A może wręcz przeciwnie? Dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do mnie maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zapraszamy także do udziału w sondzie.
Idź do oryginalnego materiału