Matura 2025. Uczniowie szukają "motywu cierpienia". Oto konteksty z różnych epok

gazeta.pl 5 godzin temu
W poniedziałek o godz. 9.00 maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Od rana zdający szukają pomocy, inspiracji i przecieków. W wyszukiwarce wiele osób sprawdza "motyw cierpienia". Co warto o nim wiedzieć?Ostatnie godziny przed maturą są najbardziej stresujące. Niektórzy uczniowie wykorzystują ten czas na sen i odpoczynek, inni nie śpią od wczesnych godzinnych porannych, szukając jakichkolwiek informacji o tym, co mogłoby pojawić się na arkuszach egzaminacyjnych. W wyszukiwarce internetowej często wpisywane jest hasło "motyw cierpienia", co świadczy prawdopodobnie o tym, iż uczniowie spodziewają się tego zagadnienia na maturze.
REKLAMA


Zobacz wideo


Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"


Motyw cierpienia w różnych epokachMotywu cierpienia można doszukać się w mitologii. Przykładem jest Prometeusz, który według mitów greckich z gliny i łez oraz iskier z rydwanu Heliosa stworzył człowieka. Zeus bał się, iż człowiek może być zagrożeniem dla bogów. Dzięki Pandorze udało mu się zasłać na świat wszelkie choroby i zgryzoty. Prometeusz zemścił się podczas składania ofiary. Kości nakrył tłuszczem, z kolei najlepsze mięso tylko skórą. Zeus wybrał tę pierwszą. Widząc, iż został przechytrzony, postanowił się zemścić. Prometeusza przywiązana do skał Kaukazu. Codziennie przylatywał tam orzeł, który wyjadał mu wątrobę. Organ cały czas odrastał, więc męka nie miała końca.Cierpienie to też motyw przewodni Księgi Hioba. Niegdyś uważano, iż każdy ból i smutek jest karą za grzechy. Sprawiedliwy, bardzo pobożny Hiob stracił majątek, bliskich i zdrowie. Nie mógł pojąć swojego losu i uważa, iż to wszystko jest bez sensu. Młodzieniec Elihu wyjaśnił mu, iż to element boskiego planu i cierpienie jest nauką. Bóg chce w ten sposób doświadczać człowieka, zmusić go do pokuty i refleksji. Cierpienie w "Trenach" KochanowskiegoTreny Jana Kochanowskiego to 19 wierszy, które zostały przez niego napisane po utracie córki Urszulki. Poeta nie potrafił poradzić sobie ze śmiercią ukochanego dziecka. Doprowadziło to choćby do jego kryzysu światopoglądowego. W końcu jednak godzi się z Bogiem i przyjmuje cierpienie, jakie mu zesłał, traktując je jako element życia człowieka."Cierpienia młodego Wertera" GoethegoCierpienie pojawia się też w powieści Johanna Wolfganga von Goethego. Miłość Wertera do Lotty jest wyidealizowana, pełna uniesień, ale i rozpaczy, gdy bohater nie może z nią być. Miłość doprowadza do zniszczenia bohatera, który ciągle rozmyślając o swoim cierpieniu, odchodzi od zmysłów. Nie potrafi się z nim uporać i finalnie decyduje się odebrać sobie życie.


Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


"Quo vadis" SienkiewiczaNeron obarcza chrześcijan za pożar Rzymu, chcąc odrzucić podejrzenia od siebie. To przyczynia się do ogromnego cierpienia niewinnych wyznawców Chrystusa. Chociaż ich śmierć jest czymś bardzo niesprawiedliwym i okrutnym, to znoszą je z pokorą i godnością. Decydują się choćby wybaczyć swoim oprawcom. Ich postawa po pewnym czasie zaczyna budzić podziw Rzymian."Ludzie bezdomni" ŻeromskiegoTomasz Judym poświęca się całkowicie innym ludziom. Jest idealistą, chce pomagać potrzebującym, wykorzystując swoje umiejętności. Dostrzegając ogrom ludzkiego cierpienia, dochodzi do wniosku, iż dążenie do własnego szczęścia jest nieuczciwe. W związku z tym zostawia ukochaną, by móc całkowicie poświęcić się dla innych."Cudzoziemka" KuncewiczowejRóża Żabczyńska wychowała się w Rosji. Od zawsze czuła się przez to obco. Miała też ogromny dystans do innych. Umierająca kobieta jest nieszczęśliwa a swój żal i ból przelewa na otoczenie. Niespełniona artystycznie, wspominająca dawną miłość staje się coraz bardziej zgorzkniała i nieprzyjemna dla ludzi. Dopiero na łożu śmierci zaczyna rozumieć, jaki błąd popełniła, raniąc innych, w tym swoją córkę.


"Medaliony" Nałkowskiej"Medaliony" to opowiadania, które zostały napisane w wyniku udziału pisarki w pracach Głównej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Opisują losy ludzi, którzy byli prześladowani, widzieli zbrodnie wojenne, które odcisnęły piętno na ich psychice. Pisarka opowiedziała ich historię, by przywróci im godność odebraną przez oprawców. Tytułowe medaliony są nawiązaniem do zdjęć, które umieszczane są na nagrobkach."Dżuma" CamusaMotyw cierpienia znajdziemy też w "Dżumie" Alberta Camusa. Doktor Rieux nie rozumie cierpienia, nie widzi jego sensu i chce ludzi przed nim uchronić. Z kolei ojciec Paneloux uważa, iż jest ona karą za grzechy Oranu. Zmienia jednak swoje podejście, po zobaczeniu cierpienia dziecka. Uznaje cierpienie za nieodłączny elementem ludzkiej egzystencji.Oprócz wymienionych wyżej przykładów motyw cierpienia znajdziemy też m.in. w: "Królu Edypie", "Sonetach do Laury", "Dziadach" cz. III, "Marcie" "Potopie", "Wieży", wierszu pt. "Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu", czy "Boskiej Komedii". Kiedy odbędą się tegoroczne matury? Oto harmonogram egzaminów dojrzałościW 2025 roku matury zaczną się w poniedziałek, 5 maja i potrwają do czwartku, 22 maja. Szczegółowy harmonogram znajdziecie poniżej.Matura 2025 na poziomie podstawowym:


poniedziałek, 5 maja, godz. 9. - język polski,wtorek, 6 maja, godz. 9 - matematyka,środa, 7 maja, godz. 9 - język obcy nowożytny,czwartek, 15 maja, godz. 14 - jęz. mniejszości narodowychEgzaminy ustne odbędą się w dniach od 9 do 24 maja. Termin wyznacza każda szkoła.Matura 2025 na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (dj)wtorek, 6 maja, godz. 14 - jęz. kaszubski, łemkowski oraz jęz. łaciński i kultura antyczna,środa, 7 maja - godz. 14 - matematyka w jęz. obcym, godz. 15.35 - geografia w jęz. obcym,czwartek, 8 maja, godz. 9 - jęz. angielski rozszerzony i dwujęzyczny, godz. 14 - historia muzyki,piątek, 9 maja, godz. 9 - biologia, godz. 14 - filozofia,poniedziałek, 12 maja, godz. 9 - matematyka, godz. 14 - jęz. rosyjski rozszerzony i dwujęzyczny,wtorek, 13 maja, godz. 9 - WOS, godz. 14 - jęz. niemiecki rozszerzony i dwujęzyczny,środa, 14 maja, godz. 9 - informatyka, godz. 14 - historia sztuki,czwartek, 15 maja, godz. 9 - geografia,piątek, 16 maja, godz. 9 - chemia, godz. 14 - jęz. mniejszości narodowych rozszerzony,poniedziałek, 19 maja, godz. 9 - historia, godz. 14 - jęz. francuski rozszerzony i dwujęzyczny,wtorek, 20 maja, godz. 9 - fizyka, godz. 14 - jęz. hiszpański rozszerzony i dwujęzyczny,środa, 21 maja, godz. 9 - jęz. polski, godz. 14 - jęz. włoski rozszerzony i dwujęzyczny,czwartek, 22 maja - godz. 9 - chemia dwujęzyczna, godz. 10.35 - fizyka dwujęzyczna, godz. 12.10 - biologia dwujęzyczna, godz. 13.45 - historia dwujęzyczna.
Idź do oryginalnego materiału