Matura z matematyki 2025. Odpowiedzi dostępne w sieci nie są oficjalne

natemat.pl 3 godzin temu
To już drugi dzień matur 2025. We wtorek 6 maja uczniowie zmierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Jak co roku, zaraz po zakończeniu testu w sieci zaroiło się od odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, iż nie są to oficjalne dane udostępnione przez CKE – to propozycje rozwiązań przygotowane przez nauczycieli i ekspertów.


Matura 2025 matematyka – nieoficjalne odpowiedzi


"Były z dwa zadania, iż zawahanie miałam" – napisała jedna z maturzystek w mediach społecznościowych. Inni komentują, iż arkusz przypominał próbny egzamin, a wiele zadań wydawało się znajomych. Czy rzeczywiście było tak łatwo?

Centralna Komisja Egzaminacyjna po godz. 14:00 opublikowała dwa oficjalne arkusze egzaminacyjne – wersję A i B. Różnice? Głównie w kolejności odpowiedzi w zadaniach zamkniętych. Nie opublikowała jednak... odpowiedzi.

Zarówno maturzyści, jak i ich rodzice powinni mieć świadomość, iż wszystkie odpowiedzi pojawiające się tuż po egzaminie w sieci – na portalach edukacyjnych, w mediach społecznościowych czy na forach – mają charakter nieoficjalny.

CKE nie publikuje oficjalnych odpowiedzi tuż po egzaminie. To, co widzimy w internecie, to efekt pracy nauczycieli i ekspertów, którzy – często pod presją czasu – samodzielnie rozwiązują arkusze i udostępniają swoje propozycje odpowiedzi.

Mimo iż zwykle są one trafne i pomocne, mogą różnić się od oficjalnego klucza, który decyduje o punktacji. Dlatego do wyników nie warto przywiązywać się zbyt emocjonalnie – lepiej poczekać na oficjalne ogłoszenie wyników przez CKE.

Arkusz maturalny z matematyki na poziomie podstawowym możecie pobrać tutaj i rozwiązać sami. Odpowiedzi zamknięte odnoszą się do zadań z pierwszych 8 stron arkusza.

Matura z matematyki – odpowiedzi na zadania zamknięte


I tak np. na portalu Onet.pl możemy znaleźć odpowiedzi wskazane przez Piotra Wojteckiego i Pawła Ostrowskiego ze Szkół Infotech w Białymstoku.

Oto one:


Przykładowe odpowiedzi z wersji A:


Zad. 1: B


Zad. 2: B


Zad. 3: A


Zad. 4: C


Zad. 6: D


Zad. 7: A


Zad. 8: C



Przypomnijmy: aby zdać maturę z matematyki, trzeba zdobyć minimum 30 procent, czyli co najmniej 15 punktów z możliwych 50. W arkuszu obowiązywały standardowe zasady: uczniowie mogli korzystać z linijki, cyrkla i kalkulatora prostego.

Tegoroczny egzamin nie obył się bez kontrowersji. W sieci już po godz. 9:00 zaczęły krążyć zdjęcia arkusza matematycznego. CKE potwierdziła, iż analizuje sprawę i zbiera materiały w tej sprawie.

Idź do oryginalnego materiału