Nudności i wymioty to na tyle powszechne objawy ciąży, iż to zwykle ich brak jest większym powodem do stresu i niepokoju. Pojawiają się już w okolicach 5. lub 6. tygodnia, dlatego często stanowią pierwszy sygnał odmiennego stanu. Ich nasilenie i częstotliwość występowania mogą być różne w zależności od organizmu i etapu ciąży, ale zwykle ustępują samoistnie pod koniec I trymestru. Czy mogą pojawiać się także później? Czy mdłości w drugim trymestrze ciąży są normalne?
Czy mdłości w drugim trymestrze ciąży to normalny objaw?
Złe samopoczucie na początku ciąży, w tym nudności i wymioty, jest zwykle traktowane jako norma. Paradoksalnie to właśnie ich brak budzi zwykle większy niepokój, choć wcale nie powinno tak być, ponieważ zbyt uciążliwe i intensywne dolegliwości ze tronu układu pokarmowego można łagodzić i wbrew panującym opiniom – nie trzeba ich znosić. Z badań wynika, iż to bardzo powszechny problem – mdłości i wymioty dotykają choćby 50-80% ciężarnych w I trymestrze.
Zaczynają się zwykle około 5. lub 6. tygodnia z powodu rosnącego poziomu hormonu hCG. Jego największe stężenie odnotowuje się zwykle w okolicach 10-12. tygodnia i to zwykle właśnie wtedy następuje apogeum tego typu dolegliwości. Następnie objawy stopniowo ustępują i najczęściej znikają adekwatnie całkowicie do 14. lub 16. tygodnia. U niektórych kobiet wymioty utrzymują się jednak do dwudziestego tygodnia, a choćby dłużej. Ze statystyk wynika, iż 10-20% kobiet musi zmagać się z tymi nieprzyjemnymi objawami również w II, a choćby w III trymestrze.
Występowanie wymiotów w drugim trymestrze jest więc niczym nienaturalnym. jeżeli jednak są one na tyle silne i częste, iż utrudniają normalne funkcjonowanie i osłabiają organizm, należy bezwzględnie poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Mdłości w 2 trymestrze ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Wbrew pozorom intensywne nudności w ciąży to nie jest objaw, który koniecznie trzeba przeczekać i „wycierpieć”. Wręcz przeciwnie istnieją skuteczne sposoby na ograniczenia tego typu dolegliwości. Nie należy więc przyjmować takiego stanu jako normy, ale od razu poinformować o tym lekarza prowadzącego i poprosić o wsparcie. Aktualnie są już dostępne leki, które zapobiegają wymiotom i są całkowicie bezpieczne dostosowania choćby w I trymestrze.
Nie u wszystkich kobiet nudności wymioty samoistnie ustają. Czasami z każdym tygodniem problem zaczyna się nasilać, aż w końcu przybiera formę określaną w medycynie jako niepowściągliwe wymioty. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, łącznie z koniecznością hospitalizacji.
Konsekwencje zdrowotne niepowściągliwych wymiotów:
- odwodnienie,
- niedożywienie,
- zaburzenia wchłaniania witamin i mikroelementów,
- pęknięcie przełyku,
- martwica cewek nerkowych,
- encefalopatia Wernickego (ostry zespół objawów neurologicznych wynikający z niedoboru witaminy B1 – dezorientacja, zaburzenia widzenia, bezsenność, lęk, ataksja itd).
Złe samopoczucie w ciąży – 2 trymestr
Oczywiście łagodne nudności i wymioty nieutrudniające w dużym stopniu codziennego funkcjonowania nie muszą kwalifikować się do leczenia na ogół zupełnie naturalne. Mogą występować na różnych etapach ciąży, podobnie jak inne objawy. Zarówno mdłości, wymioty, jak i senność czy zmęczenie, to wynik naturalnych dla ciąży zmian poziomów hormonów.
2 trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości:
- zgaga,
- bóle kręgosłupa,
- obrzęki nóg,
- bóle głowy,
- bóle kręgosłupa.
Rodzice pytają, czy wymioty w 2 trymestrze są normalne
Zazwyczaj jest to normalne również w drugim trymestrze, ale jeżeli się nasila lub utrudnia funkcjonowanie, należy zgłosić to lekarzowi.
Zdarza się niekiedy, iż kobiety wymiotują aż do końca ciąży.
Należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.