

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje program roboczo nazwany „Małe Szkoły”. Projekt, nad którym pracuje resort zakłada m.in. możliwość przekształcania szkół w filie bez konieczności ich wcześniejszej likwidacji. Jednym z kluczowych elementów programu jest uelastycznienie przepisów dotyczących organizacji szkół podstawowych. Dodatkowo uproszczone zostaną zasady tworzenia szkół filialnych oraz organizowania nauczania w klasach łączonych na pierwszym etapie edukacyjnym.
Inicjatywa ta jest odpowiedzią na postępujący niż demograficzny – prognozy wskazują, iż w ciągu najbliższych pięciu lat liczba uczniów w wieku 7–14 lat zmniejszy się o 20 procent.
– Przede wszystkim chcemy tworzyć możliwości i uprościć je tak, aby samorządy decydowały się na tworzenie filii klas 1-3. Aby te najmłodsze dzieci mogły być blisko domu rodzinnego w swojej miejscowości. Aby nie było tego momentu wyjazdu do szkoły oddalonej o kilka, a czasami choćby się zdarza o kilkanaście kilometrów. Ponadto planujemy ułatwienie w tworzeniu szkół dla klas 4-8 jak również możliwość wprowadzania do budynków szkół innych instytucji. Mówimy tutaj o żłobkach, przedszkolach, domach seniora – tłumaczy wiceminister Henryk Kiepura.
W programie mają się też znaleźć przepisy umożliwiające tworzenie zespołów z publicznych szkół i placówek, a także doprecyzowanie zasad opieki świetlicowej i żywieniowej.
Henryk Kiepura:
Autor: KZL/MGP