Miasto ma pomysł, aby ożywić ulicę Święty Marcin. 30 wydarzeń za darmo

wpoznaniu.pl 1 rok temu

W sercu Poznania, muzyka spróbuje ożywić ul. Św. Marcin dla mieszkańców, którzy w wyniku trwających remontów, przestali chętnie uczęszczać do centrum stolicy Wielkopolski. Po długim okresie remontu ulica powróci do życia kulturalne, jako centrum muzycznej ekspresji.

30 września (sobota) odbędzie się wydarzenie, które połączy tysiące dźwięków, artystów i fanów koncertów. „Rytmy Marcina” to festiwal muzyczny, którego głównym celem jest przywrócenie życia muzycznego. Zaplanowano niemal 30 różnorodnych wydarzeń muzycznych, dostępnych dla wszystkich. Za darmo.

– Św. Marcin już wrócił do życia, ale marzy nam się, aby wrócił w pełni. Stąd wiele projektów kulturalnych na tej ulicy. Jednym z nich są „Rytmy Marcina”. Chcemy pokazać, iż ta ulica jest muzyczna. Znajdują się tutaj Akademia Muzyczna, Aula Nova, Aula Uniwersytecka, Filharmonia Poznańska, Poznańskie Słowiki, Centrum Kultury Zamek ze Skowronkami, obok na ul. Kościuszki Blue Note, Lokum ze sceną muzyczną. Naprawdę wiele się dzieje – mówi zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Ulica Święty Marcin – wrzesień 2023 (fot. Łukasz Gdak)

Różnorodność brzmień

Festiwal „Rytmy Marcina” oferuje mieszkańcom i odwiedzającym Poznań szeroki wachlarz muzycznych doznań. Na ulicy Św. Marcin zabrzmią nie tylko energetyczne bałkańskie rytmy czy skoczne dj sety, ale także melodyjne utwory gruzińskie i ukraińskie.

Będą chóry, eksperymentalne brzmienia, retro tańce, muzyka na misy i gongi oraz ambientowe dźwięki. Odbędą się zarówno koncerty przygotowane starannie, jak i improwizacje muzyczne.

– Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu organizuje dancing z „Mewą” (jak za dawnych lat). Puścimy utwory wytwórni, która działała w latach 40-tych i w krótkim okresie swojej działalności wydała blisko 250 piosenek. Te utwory Poznańskiej Fabryki Płyt Gramofonowych „Mewa” stanowią niezwykłą część historii muzycznej naszego miasta – mówi Alicja Zabrocka, przedstawicielka Biblioteki Uniwersyteckiej

Na ulicach i podwórkach zagrają instrumenty klasyczne i tradycyjne, a do klubu Zinek zaproszą latynoamerykańskie rytmy. Muzyczne słuchowisko w Centrum Szyfrów Enigma przeniesie z kolei uczestników w uliczną atmosferę.

– Program „Rytmów Marcina” proponują poszczególne podmioty, działające na Św. Marcinie. Centrum Kultury Zamek zaprosiło także artystów i artystki, którzy wystąpią na trzech małych plenerowych scenach. Ponadto, jako Zamek, spinamy całość organizacyjnie i promocyjnie – dopowiada Maria Fenrych, koordynatorka Rytmów Marcina ze strony CK Zamek.

Koncerty za darmo (fot. Łukasz Gdak)

Muzyczna ulica Św. Marcin

Ulica Św. Marcin to miejsce, w którym muzyka ma swoje głębokie korzenie. To tutaj znajduje się Akademia Muzyczna i Słowiki Poznańskie, a Centrum Kultury Zamek prowadzi własny program muzyczny.

Ulice tętnią muzyką, a niedaleko znajduje się historyczny Blue Note. Wydarzenie nawiązuje do francuskiej tradycji Fete de la musique. Odbędzie się tuż przed Światowym Dniem Muzyki i jest powrotem do podobnego wydarzenia, które miało miejsce 10 lat temu. To okazja do jednoczenia się i tworzenia społeczności muzycznej na ulicy Św. Marcin.

– Rytmy Marcina zapamiętam w zasadzie jako prekursora wydarzeń jednoczących i budujących lokalna społeczność na św. Marcinie. Z wielkim wdziękiem, pieczołowitością i uważnością zaglądamy do wszystkich, najbardziej ukrytych miejsc na św. Marcinie, aby wydobyć z nich wszystko, co najlepsze, w tym wypadku muzyczne – przyznaje Hanna Sierocka, dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, która organizuje dwa koncerty na zarządzanym przez siebie podwórku.

„Rytmy Marcina” mają przenieść muzykę na dziedzińce, chodniki i ulice miasta. Będzie można usłyszeć ją na trzech plenerowych scenach oraz w różnych nieoczywistych miejscach.

fot. Łukasz Gdak

Muzyka ożywi Św. Marcin?

Wydarzenia rozpoczną się o godz. 14 i potrwają do godz. 22. Wstęp jest darmowy, a szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Centrum Kultury Zamek. Punkt informacyjny działać będzie od godz. 13 do 20 przy ul. Św. Marcin 57.

– „Rytmy Świętego Marcina” to nie tylko wydarzenie muzyczne. To święto naszej ulicy, naszego miasta. Chcemy, aby poznaniacy doświadczyli nie tylko dźwięków, ale także historii i kultury tej wyjątkowej przestrzeni – kończy Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.

Czy „Rytmy Marcina” ożywią najbardziej znaną ulicę Poznania? (fot. Łukasz Gdak)
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału