Młodomowa. Jak zrozumieć język współczesnej młodzieży?

radiokielce.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Młodomowa. Jak zrozumieć język współczesnej młodzieży?


Jak zrozumieć młodych ludzi? Pomocą mogą być warsztaty organizowane przez Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży działające przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Dziś w Muzeum Dialogu Kultur odbyła się prelekcja poświęcona młodomowie.

Można było się dowiedzieć o tym jak porozumiewają się młodzi ludzie oraz jakie nowe słowa pojawiły się w ich języku. Wiele zwrotów popularnych u młodzieży wywodzi się z języka angielskiego i ze środowiska miłośników gier komputerowych – na przykład carrować, czyli pomagać komuś słabszemu.

Warsztaty prowadziły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, a uczestniczyli w nich naukowcy, studenci oraz seniorzy. Julia Łukasik nie ukrywała, iż są bariery komunikacyjne między młodymi ludźmi a przedstawicielami starszych pokoleń.

– Zdecydowanie zdarzają się takie sytuacje. Często młodzieżowe słowa są zapożyczeniami z języka angielskiego i zdarza się, iż osoba dorosła tego języka nie zna i nie rozumie słowa używanego przeze mnie. Przez to trudniej jest jej zrozumieć to, co chcę przekazać – tłumaczyła Julia.

24.06.2024. Kielce. Muzeum Dialogu Kultur. Warsztaty poświęcone młodomowie / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Profesor Marzena Marczewska, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK stwierdziła, iż warsztaty prowadzone przez młodzież pomogą w dobrej komunikacji rozmówców z różnych pokoleń. – Chcemy trafiać z naszymi słowami do ludzi młodych i oni również chcą z nami rozmawiać – podkreślała.

Katarzyna Kwas, uczennica „Śniadka” przyznała, iż język młodych ludzi bardzo gwałtownie się zmienia i trzeba nadążać za trendami. Nie sposób też z góry założyć, jakie słowa, czy zwroty wejdą na stałe do młodomowy. – Taka jest kolej rzeczy, iż słowa, które są dla nas neologizmami, kiedyś będą archaizmami. Język jest płynną formą przekazywania informacji i trudno mówić, czy coś będzie trendy, czy nie będzie – wyjaśniała.

Profesor Anna Wileczek, założycielka Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK mówi, iż dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach projektu „Młode słowa i nowe trendy” realizowanego przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe. W ramach tej inicjatywy planowane są kolejne warsztaty i wykłady prowadzone zarówno przez młodzież, jak i naukowców zajmujących się badaniem języka polskiego.



Idź do oryginalnego materiału