Młodzi oratorzy w Centrum Edukacji Medialnej

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Młodzi oratorzy w Centrum Edukacji Medialnej


Najlepsi mówcy ze szkół podstawowych spotkali się dziś (piątek, 21 kwietnia) w Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce. Odbył się tam finał Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego. Organizatorem zmagań jest Szkoła Podstawowa nr 28 w Kielcach.

Paula Presman, dyrektor placówki mówi, iż temat tegorocznej, czwartej już edycji konkursu brzmi: „Człowiek architektem świata”. Na tej bazie, młodzi ludzie przygotowali swoje wypowiedzi.

– Tematy są różnorodne, spojrzenia na przyszłość też są różne, zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne. To co łączy wypowiedzi, to rady od uczniów w jaki sposób możemy dbać o przyrodę, o świat – tłumaczy Paula Presman.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Bartosz Antoniak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28. Jak mówił, traktował uczestnictwo jako zabawę, ale zdaje sobie sprawę, iż umiejętności związane z konstruowaniem wypowiedzi i argumentacją przydadzą mu się w przyszłości.

– To jest przygotowanie do przemówień, które mnie w przyszłości na pewno czekają. Mówiłem o wielu rzeczach, między innymi o ekologii, konfliktach, o tym, iż nasze decyzje mają ogromny wpływ na to w jakim świecie będziemy żyć za parę czy paręnaście lat – mówi Bartosz.

Drugie miejsce w konkursie zajął duet, Weronika Łowisz oraz Radosław Pedrycz ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Kielcach. Oni również przedstawili swoją wizję przyszłości, mówili między innymi o medycynie, staraniach o wydłużenie życia, technologii, ale też o sytuacji dzieci z Ukrainy. – Trenowaliśmy wypowiedź z nauczycielką, ale staraliśmy się być spontaniczni – twierdzą laureaci.

Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej podkreśla, iż jej jednostka stara się wspierać ważne inicjatywy związane z oświatą. Na pewno ciekawostką dla uczniów była możliwość przekonania się, jak w praktyce działa studio telewizyjne.

– Młodzież miała okazję sprawdzić się przed ekranem, przed prompterem w naszym studio green screen. Zmierzyć się ze stresem, ale też niepewnością. Cieszymy się, iż mogliśmy gościć uczestników konkursu i pielęgnować bardzo istotną poprawność językową – mówi Paulina Prędotka.

Marzena Zdanowska, polonistka w SP nr 28 uważa, iż w porównaniu do poprzednich edycji Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego widać wyraźny postęp. – Młodzi ludzie coraz chętniej otwierają się na bezpośrednią komunikację, chętniej wygłaszają to co mają do powiedzenia i czynią to w sposób klarowny, przejrzysty. Często zwracają uwagę na ważne problemy świata, inni skupiają się na rzeczach im najbliższych, czyli przyjaźni, relacji z rodziną – informuje nauczycielka.

Idź do oryginalnego materiału