

Z okazji Dnia Edukacji Prawnej uczniowie VIII LO w Opolu spotkali się z radcą prawnym.
W tym roku po raz dziewiąty w całym kraju organizowane są wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości prawnej młodzieży. W ramach inicjatywy prawnicy odwiedzają szkoły, by przybliżyć uczniom ich prawa oraz zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Takie zajęcia odbyły się również w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr VIII w Opolu, gdzie radczyni prawna z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu opowiadała młodzieży m.in. o tym, na czym polega zawód radcy prawnego.
– Na zajęciach z licealistami mówiłam o tym, czym jest edukacja prawna, czym jest prawo i normy prawne oraz po co one są. Przybliżałam uczniom również charakterystykę zawodów prawniczych oraz zawodów zaufania publicznego, wskazując na różnice między nimi. Rozmawialiśmy także o tym, od kiedy młodzi ludzie mogą zawierać umowy, a także w którym momencie zaczynają ponosić odpowiedzialność karną, w oparciu o konkretne przepisy prawne. Wszystko po to, aby uczniowie wiedzieli, co może im grozić i jak ustrzec się przed problemami prawnymi – mówi Jolanta Fink, radczyni prawna, mediator.
– Podczas zajęć omawialiśmy różne przykłady z życia, takie jak: „15-letni Bartek zgłosił na policję, iż w szkole jest bomba – co mu za to może grozić?”. Bardzo podobało mi się, jak pani opowiadała o różnych zawodach prawniczych, szczególnie o zawodzie prokuratora, ponieważ sam się tym interesuję – mówi Mateusz Honcia, uczeń II klasy o profilu europejsko-prawnym w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Opolu.
Dzień Edukacji Prawnej pomaga młodzieży zrozumieć swoje prawa i obowiązki. Zgodnie z Kodeksem karnym pełną odpowiedzialność karną ponosi się od 17. roku życia, a w przypadku najcięższych przestępstw już od 15 lat, jeżeli sąd uzna sprawcę za wystarczająco dojrzałego.
Jolanta Fink, Mateusz Honcia:
Szersza relacja:





Autor: Weronika Kurdziel