— Targi pracy są przestrzenią, która łączy zarówno wystawców, czyli przyszłych jak i obecnych pracodawców dla naszych studentów i tych, którzy są tutaj moim zdaniem najważniejsi, czyli studentów. Dla których jest to przestrzeń nie tylko do poszukiwania przyszłych pracodawców, ale przede wszystkim do dyskusji nad tym, czy kompetencje, w których my jako Uniwersytet ich wyposażamy, czy są przydatne dziś, ale zwłaszcza czy będą przydatne w bliższej i dalszej przyszłości — mówi prof. Czesław Zając, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
— Gościmy na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu przedstawicieli różnych branż. Mamy aż 48 wystawców, którzy szukają pracowników do swoich firm. To są branże związane z bankowością, z logistyką, z finansami, ale również z produkcją, ponieważ nasza uczelnia ma Wydział Inżynieryjny Ekonomiczny — dodaje Ałła Witwicka-Dudek, dyrektor Centrum Współpracy z Biznesem.
— Na targach jesteśmy tutaj już po raz kolejny, bodajże piąty rok z rzędu i wystawiamy się po to, żeby móc promować nasz zawód. Absolwenci bądź studenci dzisiejszych targów są jak najbardziej mile widziani, jak ewentualnie potencjalni klienci, jak i również osoby, które będą wiedziały kogo korzystać, o ile będzie jakikolwiek problem — informuje Krystian Mularczyk, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
— My też jesteśmy taką jednostką biznesową, która jest dosyć wyjątkowa jako shared service, bo szukamy ludzi do różnych działów przez customer service, IT, logistykę, dział zakupów, więc różne mamy kompetencje i różnych kompetencji poszukujemy. Na ten moment poszukujemy osób ze znajomością języków obcych, nie tylko z językiem angielskim, ale także z francuskim, holenderskim, niemieckim, włoskim i francuskim — wyjaśnia Monika Hojda, PPG Global Business Services, wystawca na targach pracy.
— Jesteśmy jednym z pracodawców, którzy wystawia się na obecnych targach pracy w Uniwersytecie Ekonomicznym. Szukamy absolwentów, którzy chcą dołączyć do naszej kadry. My jako pracodawca zdecydowanie wspieramy naszych pracowników w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w ich pracy, która mamy nadzieję, iż tak naprawdę pomoże zwiększyć efektywność, ale także zwiększyć jakość pracy — mówi Laura Socha, BNY.
— o ile chodzi o studentów, to dla nich to jest również okazja, żeby się spotkać bezpośrednio, w mniej stresującej niż podczas rozmowy kwalifikacyjnej atmosferze, aby poznać wymagania pracodawców, konkretnych pracodawców. Zawsze inaczej jest w takim kontakcie bezpośrednim zapytać o to, jakie konkretne wymagania są stawiane nowym pracownikiem, jakie są możliwości rozwoju w firmie — dodaje Ałła Witwicka-Dudek, dyrektor Centrum Współpracy z Biznesem.
— Przyjechałam tutaj, żeby poznać oferty różnych pracodawców i ewentualnie znaleźć pracę — odpowiada Marta, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, uczestniczka targów pracy.
— Aby wychwycić może jakieś staże interesujące i coś związanego z moim kierunkiem, bo aktualnie teraz na „olxach” czy coś, to ciężko jest znaleźć coś związanego z pracą, związaną właśnie, coś co się studiuje — dodaje Jan, student Uniwersytetu Ekonomicznego kierunku analityka gospodarcza.
— Po ostatnich targach, tuż po adekwatnie, które były na jesień zeszłego roku, mieliśmy od razu adekwatnie zapełnione dwa wakaty stażowe właśnie do działu analityki danych — informuje Monika Hojda, PPG Global Business Services, wystawca na targach pracy.
— Powiem szczerze, iż jako pracodawca jesteśmy tutaj firmą, która jest znana na rynku lokalnym, ale i także globalnym, więc wielu absolwentów chcąc budować swoją karierę zgłasza się do nas. Na tym etapie nie powiedziałabym, iż jest problem z rozwojem pracowników, dlatego, iż jako pracodawca uważam, iż mamy już taką markę, która przyciąga tych potencjalnych absolwentów, także uczelni, tak jak mówiłam, chcących budować z nami naszą karierę — podkreśla Laura Socha, BNY.
— My jako uczelnia nie tylko przygotowujemy ich od strony merytorycznej, ale również wyposażamy w te kompetencje społeczne, które też przydadzą im się na rynku pracy, aby można było sobie poradzić w różnych środowiskach, ponieważ wiemy, iż tempo zmian w obecnej gospodarce jest dosyć duże i nie można się koncentrować tylko na jednym obszarze kompetencyjnym, tylko trzeba dbać o to, aby się rozwijać de facto przez całe życie — wyjaśnia Ałła Witwicka-Dudek, dyrektor Centrum Współpracy z Biznesem.
— Nie bać się, być odważnym i próbować — radzi studentom Monika Hojda, PPG Global Business Services, wystawca na targach pracy.
— Myślę, iż już kilka na oku, także będę aplikował i próbuję się dostać — mówi Jan, student Uniwersytetu Ekonomicznego kierunku analityka gospodarcza.