Uniwersyteckie Centrum Stomatologii Collegium Medicum ma wykonawcę. Budynek zostanie wykonany w technologii modułowej, która umożliwi krótszy czas realizacji – pierwsze zajęcia w nowym obiekcie mają bowiem rozpocząć się w 2026 roku.
Zamiast na Przemysłowej, przyszli stomatolodzy będą kształcić się w nowym budynku przy „Bizielu”. Collegium Medicum uznało bowiem, iż koszty adaptacji przekazanego przez miasto budynku po BKB „Wschód” i UKW są zbyt wysokie. – Niestety wycena mocno nas zmartwiła. Potrzebne byłoby około 120 milionów złotych. Uznaliśmy, iż nie mamy takich pieniędzy i zaczęliśmy szukać innych rozwiązań – wyjaśniał podczas jesiennej sesji rady miasta prof. Dariusz Grzanka, prorektor ds. CM.
Innym rozwiązaniem okazała się budowa obiektu modułowego na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 2. Tuż obok wjazdu na SOR w dość szybkim czasie (300 dni na projekt i budowę) ma powstać konstrukcja oparta na stalowej ramie, połączona z obecnym gmachem szpitala – a konkretnie jego zachodnim skrzydłem – nowym łącznikiem. – Moduły będą maksymalnie duże i wysoko prefabrykowane, co pozwoli znacząco skrócić czas realizacji inwestycji. Planowany termin ukończenia budowy umożliwi rozpoczęcie działalności dydaktycznej już w roku akademickim 2026/27 – zapowiada Collegium Medicum.
Na parterze nowego obiektu znajdzie się obiecywana przychodnia stomatologiczna świadcząca usługi w nocy i w weekendy, radiologia, ortodoncja i stomatologia dziecięcia, na pierwszym piętrze – pomieszczenia do nauki periodontologii i chirurgii, na drugim – laboratoria i pracownie protetyki oraz stomatologii zachowawczej, a na trzecim – centrum egzaminów testowych na 140 osób, sale wykładowe i seminaryjne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: „Szpital w szpitalu Jurasza”. Centrum Leczenia Dzieci ma być gotowe pod koniec 2027 roku
– Centrum Egzaminów Medycznych/Testowych Collegium Medicum UMK ma być jednostką realizującą zadania związane z przeprowadzaniem zaliczeń i egzaminów testowych dla wszystkich Wydziałów CM UMK. Ponadto Centrum może być miejscem realizacji egzaminów nostryfikacyjnych oraz wynikających z zaliczeń dla słuchaczy studiów podyplomowych – czytamy w dokumentacji. W zakres zamówienia wchodzi również wykonanie zagospodarowania terenu obejmującego m.in. parkingi, utwardzenia (dojazdy, chodniki), elementy małej architektury oraz budowa niezbędnej infrastruktury technicznej.
W lutym poznaliśmy oferty w przetargu na wykonawcę obiektu: najtańszą propozycję przedstawiła spółka 3R Modular – 68,7 miliona i to właśnie ona wygrała przetarg. Dziś (7 kwietnia) podpisano umowę pomiędzy CM UMK a spółką.
Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. „Za 300 dni spotkamy się w nowym budynku”
– Z podziwem patrzę na rozwój UMK we wszystkich jego częściach, a szczególnie w Bydgoszczy. Następuje rozwojowa ekspansja uniwersytetu w Bydgoszczy. Widzę niezwykłą konsekwencję – podkreślił podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn przypomniał, iż podczas wcześniejszych rządów podjął próbę uruchomienia stomatologii na CM, ale wówczas się nie udało. – Najpierw pojawił się budynek, a potem nadzieja. Tym razem – i to jest zasługa moich poprzedników – najpierw uruchomiono kierunek i dopiero wtedy pojawił się pomysł na lokalizację – powiedział, dziękując prezydentowi Rafałowi Bruskiemu za wsparcie. Dodał jednak, iż darowany przez miasto budynek przy Przemysłowej „nie nadawał się” na potrzeby kierunku lekarsko-dentystycznego.
– Obecna lokalizacja jest optymalna. Nie wymaga budowy sal operacyjnych czy wsparcia anestezjologicznego – argumentował Tretyn, wciąż podkreślając, iż adaptacja obiektu po UKW kosztowałaby ok. 120 milionów złotych, a postawienie obiektu z „klocków” jest o wiele tańsze. – Mamy 48 studentów, którzy zdobywają wykształcenie w porządnej uczelni – stwierdził natomiast prof. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum. UMK wzięło na siebie ciężar realizacji inwestycji, ale prorektor poinformował o złożeniu wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy; uczelnia liczy na 80% wsparcia.
Jak będzie wyglądała realizacja Centrum? Joanna Sypko, prezes 3R Modular podkreśliła, iż postawienie obiektu będzie wyzwaniem. – Dzięki prefabrykacji jesteśmy w stanie to zrealizować, i to na terenie użytkowanego szpitala. Za 300 dni kalendarzowych spotkamy się w nowej przestrzeni – wspomniała. Przecięcie wstęgi ma nastąpić w marcu 2026 roku.
Przedstawiciele bydgoskiej części toruńskiego uniwersytetu liczą, iż ostateczny projekt będzie urozmaicony – na wizualizacji bardziej przypomina ocieplony blok mieszkalny niż obiekt wpisujący się w kompleks szpitala powstały w latach 70. XX wieku.