W Lublinie zainaugurowano projekt Mosty Zdrowia, w ramach którego powstanie specjalna platforma diagnostyki i terapii telemedycznej dla lekarzy i pacjentów z Ukrainy. Chodzi również o możliwość podwyższania kwalifikacji studentów i lekarzy przez szkolenia.
– Platforma pozwoli na kształcenie lekarzy różnych specjalności oraz pomoże pacjentom, którzy potrzebują konsultacji w trudnych przypadkach – mówi kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, profesor Robert Rejdak. – Chodzi o to, iż jeżeli mamy przypadek czy jakieś wyniki do skonsultowania, są one wieszane na tej platformie i konsultanci, specjaliści wypowiadają się, jak prowadzić strategię leczenia.
– To dla nas podwyższenie kwalifikacji zarówno lekarzy, jak i studentów – mówi rektor Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego, profesor Anatoli Tsos. – To jest przyszłość. Oczywiście nie zastąpi medycyny, ale przede wszystkim uzupełni to, co już mamy. Powinniśmy nadążać za innowacjami i podwyższać kwalifikacje.
– Wczoraj przyjechali pierwsi lekarze z Wołyńskiego Okręgowego Szpitala Klinicznego w Wołyniu – mówi kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, profesor Dorota Krasowska. – Odbywają praktyczne szkolenie w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej. Przeprowadzamy z nimi praktyczne szkolenia w zakresie technik dermatochirurgicznych bez użycia skalpela. Opowiadamy o laserowych metodach usuwania zmian zarówno łagodnych, jak i złośliwych ze skóry, o terapii fotodynamicznej. Będą również brali udział w szkoleniu dermatochirurgicznym.
Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w kwocie blisko 2,5 mln euro. Biorą w nim udział Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny, Wołyński Okręgowy Szpital Kliniczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.
W ramach projektu placówki służby zdrowia biorące w nim udział dostaną doposażenie w zakresie diagnostyki i badań pacjentów.
RyK / opr. WM
Fot. pixabay.com