Mur duchów / Sarah Moss, tł. Paulina Surniak

biblioteka-skawina.pl 1 miesiąc temu

Po przeczytaniu tej niewielkiej książki Sarah Moss w głowie czytelnika tłoczy się tyle myśli i uczuć, iż doprawdy można o tym pisać tylko w najprostszy sposób. Zacznę więc od miejsca i czasu akcji – tak zresztą pracuje nad swoimi powieściami Moss, zaczynając od inspirującego, nietypowego entourage’u.

Rzecz dzieje się w północnej Anglii, w latach 90. XX w., na naukowym obozie studenckim, którego celem jest odtworzenie warunków w jakich żyli mieszkańcy tych bagiennych terenów w epoce żelaza. Prastary lud, o którym mamy raczej skąpe informacje, „zasłynął” składaniem ofiar z ludzi. Ponieważ ofiary były topione w torfowym bagnie, ich szczątki zachowały się wraz ze wszystkimi makabrycznymi detalami.

Profesorowi i studentom, którzy letni wyjazd traktują raczej w kategoriach przygody, towarzyszy wraz z rodziną Bill, niespełniony pasjonat historii, który do idei rekonstrukcji odnosi się ze śmiertelną powagą. Równie wielkiego zaangażowania wymaga – nad wyraz stanowczo – od swojej żony i 17-letniej córki Silvie. To z perspektywy stojącej u progu dorosłości dziewczyny będziemy widzieć wydarzenia, jakie rozegrają się podczas wyjazdu.

Różnice w podejściu do zadania i generalnie do życia między przedstawicielami klasy średniej (studenci i profesor pochodzący z bogatszego obszaru kraju) a rodziną Billa (kierowca autobusu i kasjerka z uboższej części Anglii) widoczne są na każdym kroku. Tym, w co niespodziewanie wkręcają się niemal wszyscy, jest odtwarzanie pradawnych rytuałów, oczywiście tak, jak je sobie wyobrażają ludzie współcześni, a więc z całą domniemaną brutalnością. Kogo stworzona ad hoc społeczność obozu wskaże jako ofiarę?

Chociaż pisarka podejmuje temat przemocy wobec najbliższych, a ten został już opisany wcześniej w setkach tekstów, proponuje nam częściowo nowe tropy wyjaśnienia tego zjawiska. Sarah Moss, jak zwykła to czynić w swoich powieściach już wcześniej, rozstawiła bardzo nietypowe dekoracje i wepchnęła bohaterów w trudną, wymagającą bolesnego przystosowania się sytuację. Po raz kolejny udowodniła, iż jest mistrzynią powieści psychologicznej, która z niezwykłą przenikliwością opowiada o funkcjonowaniu jednostek we współczesnych społeczeństwach.

Polecam

Anna Cała Dostępność książki możesz sprawdzić w katalogu bibliotecznym Sowa: KLIK.

Idź do oryginalnego materiału