Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB z rekordową frekwencją

podlaskie24.pl 5 godzin temu

Prawie 45 tys. zwiedzających Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB w 2024 roku

Miniony rok Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zakończyło rekordową frekwencją 44 800 zwiedzających.

– Od początku istnienia Muzeum, tj. od 2011 roku muzeum UMB odwiedziło łącznie ponad 343 000 zwiedzających – poinformowała Dorota Sawicka rzeczniczka prasowa UMB.

Z oferty muzealnej korzystają nie tylko osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane, ale także dzieci i młodzież ze szkół z całej Polski.

Specjalnie dla nich Muzeum przygotowało ofertę edukacyjną, w ramach której uczniowie poznają historię Pałacu Branickich, dzieje lecznictwa oraz historię Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W 2024 roku z oferty edukacyjnej skorzystało prawie 6 200 uczniów i przedszkolaków (w wieku od 4 do 18 lat) – poinformowała Dorota Sawicka.

Muzeum UMB gromadzi eksponaty związane zarówno z historią Pałacu Branickich jak również z dziejami medycyny i farmacji oraz historią Uczelni. w tej chwili w zbiorach placówki pozostaje ponad 10 000 eksponatów.

Medyczne tradycje Pałacu Branickich
– Muzeum Historii Medycyny i Farmacji jest jednym z nielicznych w Polsce medycznych muzeów uczelnianych. Od początku zlokalizowane jest w Pałacu Branickich – głównej siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Rezydencja Branickich, zwana Polskim Wersalem, zaliczana jest do najpiękniejszych barokowych realizacji w Europie środkowo-wschodniej. w tej chwili muzealne przestrzenie wystawiennicze zajmują prawie 1000 m2 powierzchni. Sale wystawowe znajdują się w prawym skrzydle pałacu. Zwiedzać można także XVII-wieczne piwnice w korpusie głównym oraz reprezentacyjne apartamenty na I piętrze. Muzeum kontynuuje medyczne tradycje Pałacu, począwszy od nowożytnego Instytutu Akuszerii, poprzez XIX-wieczny szpitalik Instytutu Panien Szlacheckich, niemiecki szpital polowy z okresu I wojny światowej po powołaną w 1950 roku Akademię Lekarską – podkreśla Magdalena Muskała, kierująca Muzeum Medycyny i Farmacji UMB.
Tematyka wystaw obejmuje zarówno dzieje medycyny i farmacji jak również historię Pałacu Branickich i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W miejscu nowożytnych apartamentów medyków Branickich prezentowane są kolekcje chirurgiczne, stomatologiczne, anatomiczne, rentgenowskie, okulistyczne oraz farmaceutyczne. Historię Polskiego Wersalu można poznać w korpusie głównym Pałacu, zwiedzając zarówno multimedialną wystawę „Spacer w przeszłość” jak też dawne apartamenty królewskie, salę balową czy kaplicę. Wędrówka śladami dawnej medycyny i rodu Branickich odbywa się zawsze z muzealnym kustoszem – wykwalifikowanym historykiem i jest możliwa od wtorku do niedzieli w wyznaczonych godzinach (biuro Muzeum jest czynne 9.00-17.00).
Jedna z najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych w Podlaskiem

Muzeum UMB jest swoistym skarbcem dziedzictwa kulturowego i naukowego. Pełni rolę bazy naukowo-dydaktycznej z zakresu historii medycyny i farmacji dla studentów, absolwentów Uczelni jak również indywidualnych badaczy. Jest też jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów placówek muzealnych w województwie podlaskim. Muzeum prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą ale również naukową i dydaktyczną. W ubiegłym roku Muzeum było współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej „Unikatowe zbiory polskiej nauki. Dziedzictwo akademickie w kolekcjach uczelnianych” oraz Sympozjum naukowego „Biała Droga – żydowscy lekarze Białegostoku i regionu”, a także Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Białymstoku. Patronowało też Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej Historyków Nowożytników „Studia nad społeczeństwem nowożytnej Europy” w Białymstoku.

Idź do oryginalnego materiału