Na klasówki jest limit, więc godzinna "kartkóweczka". "Dajcie dzieciakom spokój, to chore"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl / Portal X, screen: @@fulcrum_kcpr


Szkoła ruszyła pełną parą. Zaczęły się już pierwsze testy wiedzy, a wraz z nimi pytania, czy na pewno wszystkie praktyki edukacyjne, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić, są zgodne z przepisami. Tym razem w mediach społecznościowych debatuje się o hurtowych ilościach sprawdzianów i kartkówek w szkołach. Czy to legalne? "Ja miałam limity" - przekonuje jedna z użytkowniczek na portalu X.Mija pierwszy miesiąc nauki w nowym roku szkolnym. Sfrustrowana młodzież coraz częściej pisze w sieci o tym, iż materiału szkolnego jest tak dużo, iż nie nadążają z przyswojeniem go. I choć rząd zlikwidował prace domowe, wciąż pozostały sprawdziany i kartkówki, które według nich robione wręcz w "hurtowych ilościach".
REKLAMA


Spojrzałem na kalendarz w kuchni i tam są wypisane wszystkie zapowiedziane sprawdziany i kartkówki mojego brata. Dajcie temu dzieciakowi spokój, bo to już jest chore- napisała przerażona internautka.


Zobacz wideo


Marcin Józefaciuk kiedyś był dyrektorem, dziś jest posłem. „Sejm nie różni się bardzo od szkoły"


Dziwi się, iż nauczyciele robią aż tyle sprawdzianów. "Całe szczęście szkoła już dawno za mną"Na portalu X pojawił się wpis użytkowniczki o nazwie @julia_flak, która, czytając opinie uczniów i rodziców o hurtowych ilościach sprawdzianów w szkołach, przyznała, iż cieszy się, iż edukacja jest już za nią. Była uczennica zaznaczyła, iż za jej czasów, nauczyciele każdy sprawdzian musieli wpisać do dziennika i nie mogli przekroczyć limitu trzech prac klasowych w tygodniu.U mnie w szkole był limit. Trzy sprawdziany tygodniowo. Nauczyciele zaczęli robić godzinne kartkówki, jak nie mogli się wyrobić z testami. Całe szczęście szkoła już dawno za mną- napisała nastolatka. Pod jej wpisem pojawiło się wiele opinii uczniów i rodziców. Większość wyraziła swoje niezadowolenie, jednak byli też tacy, którzy napisali, iż "dzieci muszą się dostosować, bo nauczyciele wiedzą, co robią."Niestety, ale widzę to po córce w szkole. Brak zadań domowych, odbijają sobie codziennymi kartkówkami i sprawdzianami"; "Nauczyciele od zawsze lubili robić dużo sprawdzianów i kartkówek, bo to dla nich łatwe oceny i czas wolny"; "Nigdy nie zapomnę, jak w liceum w ciągu tygodnia miałam mieć cztery sprawdziany i pięć kartkówek"; "Szkoła jest po to, aby uczyć. Nauczyciele wiedzą, co robią!"; "Serio ja czuję, iż przez całą moją edukację miałam mega farta, bo w zasadzie mało trzeba się było uczyć, a jak patrzę, iż moja siostra codziennie pisze zaliczenia z przynajmniej z jednego przedmiotu i jeszcze na każdej lekcji pytają, to współczuję" - czytamy w komentarzach.


Nauczyciele mają patent na złamanie przepisów? "Moim zdaniem to przegięcie"O opinię zapytaliśmy także rodziców. Ci, których dzieci uczęszczają do klas 1-3 nie słyszeli o żadnych limitach. Całkiem inaczej jest w przypadku uczniów ze starszych klas. Tam zwykle obowiązują limity, które bardzo łatwo złamać. Jak się okazuje, nauczyciele mają na to pewien sposób."Nie wiem, czy są jakieś limity odnośnie sprawdzianów, jak tak, to nikt mnie o nich nie informował. Mój syn jest w drugiej klasie podstawówki, a we wrześniu miał dwa dyktanda, sprawdzian, wierszyk i lekturę. I zapowiadane są kolejne. No i oczywiście 'nieobowiązkowe' prace domowe, które trzeba zrobić. Obowiązków jest mnóstwo, tak naprawdę, to wraca ze szkoły i musi się przez cały czas uczyć. Ma dopiero 8 lat, moim zdaniem to przegięcie" - mówi nam pani Beata, a jej koleżanka dodaje:Mam dwóch synów. Jeden jest w drugiej klasie szkoły podstawowej, a drugi w siódmej. Starsze dziecko ma limit sprawdzianów. Może być tylko trzy klasówki tygodniu. Nauczyciele często robią tak, iż zamiast sprawdzianu, wpisują kartkówek, bo przecież na te nie ma limitów. Młodsze dziecko nie ma limitów, ale pracy z nim wcale nie jest mniej.Ciekawą opinią podzieliła się także pani Kasia, która liceum skończyła kilka lat temu. "Systematyczna nauka z lekcji na lekcje w liceum była niemożliwa, gdy wypadało kilka klasówek, sprawdzianów i kartkówek w tygodniu. Oczywiście, prace klasowe miały być dwie. Nie mogło być jednak dwóch klasówek jednego dnia. W praktyce ten przepis był martwy. Gdy matematyczka usłyszała, iż nie może zrobić w środę klasówki, bo zapowiedział już taką nauczyciel geografii, oznajmiła, iż to sprawdzian na 30 minut. W praktyce na jedno wyszło, bo zakres materiału był taki sam" - dodała. Ile sprawdzianów może być w tygodniu?To jak funkcjonuje w szkole system oceniania i zasady dotyczące sprawdzianów czy kartkówek regule statut szkoły. Szkolne praktyki powinny być jednak zgodne z ustawą o systemie oświaty, która jest dokumentem nadrzędnym. Według większości statutów pojawia się zapis o maksymalnie trzech sprawdzianach w ciągu tygodnia.


Każdy sprawdzian, a w zasadzie praca klasowa ma konkretne cechy i zasady, których przestrzegać muszą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele: musi być zapowiedziana i zapisana w dzienniku z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem,dziennie może być tylko jeden sprawdzian,w tygodniu można zaplanować jedynie trzy sprawdziany,sprawdzian obejmuje większą partię materiału (np. dany dział programowy),nauczyciel powinien przed sprawdzianem zrobić lekcję powtórzeniową,uczniowie muszą znać zakres materiału na sprawdzian,uczniowie mają prawo poprawy każdej oceny niedostatecznej lub dopuszczającej,ocenę można poprawić tylko raz, w terminie dwóch tygodni od poinformowania ucznia o uzyskanej ocenienauczyciel ma obowiązek "omówić wyniki sprawdzianu i poprawić z uczniami typowe dla klasy błędy".Statut powinien również określać, w jakim czasie nauczyciel powinien sprawdzić i ocenić dany rodzaj pracy pisemnej.
Idź do oryginalnego materiału