Na Politechnice Bydgoskiej znów powstaną rzeźby z wikliny

metropoliabydgoska.pl 4 miesięcy temu

Wydział Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów wiklinowych, które odbędą się na fordońskim kampusie uczelni. Ich efektem będą kolejne rzeźby z naturalnego materiału.

PBŚ od czerwca ubiegłego roku realizuje projekt „Kujawy welcome to… art and design. Zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ, dofinansowany przez NAWA – Narodową Agencję Wymiany Akademickiej”. Jego celem jest wzrost potencjału Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej w zakresie umiędzynarodowienia m. in. poprzez zapoznanie studentów zagranicznych z kulturą polską podczas warsztatów twórczych.

W ramach projektu odbyły się już warsztaty nad Kanałem Bydgoskim, a w czerwcu planowane jest zakończenie działań warsztatowych z udziałem władz uczelni – podkreśla dr Szymon Różański, rzecznik prasowy PBŚ.

Jak mówi dr Piotr Tołoczko, koordynator warsztatów wiklinowych, wiklina jest naturalnym bogactwem dorzecza Wisły i elementem tradycji plecionkarskiej tego regionu. – Praca nad wiklinową formą w ramach projektu „Kujawy welcome to… art and design” będzie doskonałą okazją do poznania tradycji regionu i integracji uczestników warsztatów. Korzystając z adekwatności rośliny, która jest spleciona z historią Kujaw i Pomorza, stworzymy instalację przekraczającą ramy tradycyjnego rękodzieła i tradycyjnych funkcji użytkowych – dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rzeźba z wikliny w Ostromecku. Zbudowali ją studenci i pracownicy Politechniki Bydgoskiej [ZDJĘCIA]

Studenci pracując w kilku niezależnych zespołach stworzą części wspólnego dzieła wiklinowego, które pozostanie na dłużej na uczelni. Instalacja będzie do wielozmysłowego odbioru. Dotyk i bezpośredni kontakt ciała z wikliną dopełni percepcji wizualnej dzieła i zachęci do pozostania w jej otoczeniu. Forma zrealizowana będzie przy współpracy z naukowym kołem studenckim „A co to będzie”.

Warsztaty wiklinowe na fordońskim kampusie rozpoczną się w czwartek, 9 maja i potrwają tydzień. Bydgoszczanie będą mogli obserwować na żywo zmagania z wikliną, a także przyłączyć się do prac. W ramach projektu odbędą się też wycieczki zapoznające z dziedzictwem kulturowym Doliny Dolnej Wisły.

Idź do oryginalnego materiału