Nadzieja na macierzyństwo. "Większość kobiet z wrodzoną wadą serca może mieć dzieci"

mamadu.pl 11 godzin temu
Pragnienie bycia matką czasami jest tak silne, iż nie sposób go zatrzymać. Są jednak kobiety, które z różnych powodów, zdrowotnych, mogą potrzebować więcej czasu i bardziej dopracowanych planów, by ta wizja mogła się spełnić.


Wrodzona wada serca a macierzyństwo


Kobiety z wrodzoną wadą serca, które planują macierzyństwo, mają szansę przygotować się do roli matki. Pytania, jakie mogą się pojawić, brzmią:

Czy każda kobieta z wrodzoną wadą serca może zostać matką? Do kogo powinna się zgłosić? I jak powinna być prowadzona jej ciąża?

Odpowiedzi na te i inne pytania padną w rozmowie z Profesor Magdaleną Lipczyńską oraz Katarzyną Parafianowicz.

Profesor Magdalena Lipczyńska jest Kierownikiem Poradni Wad wrodzonych serca w Instytucie Kardiologii w Aninie oraz Przewodniczącą Sekcji Wad Wrodzonych u Młodocianych i Dorosłych PTK.

Katarzyna Parafianowicz jest psychologiem zdrowia, współzałożycielem Fundacji Serce Dziecka i jej Prezesem.

Zapraszam państwa do rozmowy również o projekcie Fundacji "KardioMama" i o wsparciu, jakie w ramach jej działań, mogą otrzymać kobiety. Właśnie te kobiety, które mają nadzieję na prawidłowe ciąże i piękne, pełne macierzyństwo.

To właśnie m.in. dzięki takim projektom, takim osobom, ta wizja ma realną szansę się spełnić. To, co zdaje się najważniejsze, to według słów prof. Magdaleny Lipczyńskiej:

"Planowanie jest najważniejsze. Kiedy u kobiety pojawia się myśl o planowaniu ciąży, powinna przeprowadzić rozmowę ze specjalistą, kardiologiem, najlepiej takim, który zajmuje się ściśle wadami wrodzonymi".

Odsłuchajcie państwo, obejrzyjcie. Może wśród was jest ktoś, kto potrzebuje tego rodzaju wiedzy i wsparcia.

Idź do oryginalnego materiału