Najsłynniejsze grudniowe imię odchodzi w niepamięć. Tylko 892 nadania, kiedyś to były tysiące

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. materiały prywatne


To jedno z popularniejszych imion, ale jak się okazuje, powoli jego blask blaknie. Czy w niedługim czasie odejdzie do lamusa? W 2023 roku imię to otrzymało 892 dzieci i mimo dość dużej ilości nadań, widoczny jest spory spadek zainteresowania nim. W 2019 roku w Polsce pojawiło się niemal dwa razy więcej Barbar niż w roku 2023 (1535 nadań).
Barbara, bo o nim mowa, to z pewnością imię, które kojarzy się z grudniem i górnikami. Dlaczego? Imieniny Barbary są w Polsce bardzo hucznie obchodzone 4 grudnia. O tym święcie jest głośno z uwagi na Świętą Barbarę, która w Polsce jest patronką górników. Imię to pochodzi ze starożytnej Grecji, jednak rozpowszechniło się dzięki łacinie. Imię Barbara wywodzi się od słowa "barbaros", co oznacza"każdy, kto nie jest Grekiem", czyli "barbarzyńca". Łaciński odpowiednik tego przymiotnika w rodzaju żeńskim brzmi: "barbara", co dokładnie oznacza "cudzoziemka".

REKLAMA







Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce



Barbara, czyli cudzoziemka. Co wiemy o tym imieniu?
Imie Barbara, tak jak już zaznaczyliśmy, wzięło się z greki, a rozpowszechnione zostało dzięki łacinie. Słowo, które stało się imieniem wzięło się od przymiotnika barbaros, czyli "każdy, kto nie jest Grekiem", innymi słowy "barbarzyńca". Jego łaciński odpowiednik w rodzaju żeńskim brzmi: barbara, czyli właśnie barbarzynka, a dokładnie; cudzoziemka.
A jak to wygląda u nas? Imię przywędrowało na nasze ziemie stosunkowo późno, bo dopiero w okolicy XV wieku. Początkowo rozpowszechnione było jdynie wśród zamożnych warstw społeczeństwa. Z biegiem lat stało się modne także wśród uboższych rodzin, a choćby chłopstwa.
Św. Barbara jest patronką dobrej śmierci. Wierzenia ludowe sprawiły, iż stała się bliska tym, którzy wykonują trudne i niebezpieczne zawody, przez które ludzie narażeni byli na śmierć. Za swoją opiekunkę obierali ją więc: marynarze, górnicy i artylerzyści.
Znane kobiety o imieniu Barbara to przede wszystkim te związane ze sztuką, jak np. aktorki: Barbara Apolonia Chałupiec (Pola Negri), Barbara Babilińska, Barbara Brylska i Barbara Bursztynowicz. Znana w świecie jest także Barbara Bush (żona 42. prezydenta USA George’a H. W. Busha). Zamiłowanie do sztuki prezentują słynne piosenkarki o tym imieniu: Barbara Trzetrzelewska i Barbra Streisand.



Barbara, czyli Barbórka. Imieniny i znaczenie imienia
Barbara to kobieta, która nie boi się poświęcać czasu dla innych. Stawia często dobro innych, nad własne. Zawsze dobra, miła i chętna do pomocy. "Osoby noszące to imię są zwykle silne, odważne i ambitne. Barbara to również imię, które jest często kojarzone z osobami o wyjątkowo pięknym wyglądzie. To imię wyraża wszystkie cechy, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Barbara to imię, które wyraża wszystkie cechy, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu, a jednocześnie jest piękne, mądre i silne" - podaje portal jakiemie.pl.
Najpopularniejszą datą jest 4 grudnia. Tego dnia przypada Barbórka, czyli Dzień Górnika. Oprócz 4 grudnia istnieją również inne dni, w których Barbara może obchodzić swoje imieniny, takie jak 11 czerwca i 17 grudnia.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami Barbara są: Basia, Baśka, Bacha, Basiula, Basiulka, Barabara, Barburka, Barbuś, Barbórka, Basieńka, Basik.
Idź do oryginalnego materiału