Najstarsza szkoła w Polsce, a zarazem jest z najstarszych w Europie to obecne Liceum Ogólnokształcące imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Już niebawem podczas oficjalnego zjazdu absolwentów w czerwcu 2025 roku, placówka będzie obchodziła 845 rocznicę powstania. Poznaj jej ciekawą historię.
REKLAMA
Zobacz wideo Kalczyńska pracuje teraz w... liceum. "Na szczęście pracy mam sporo"
Ile lat ma najstarsza szkoła w Polsce? W tym roku będzie obchodzić swoje 845-lecie
Liceum w Płocku imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego to nie tylko przepiękny i interesujący zabytek sięgający czasów średniowiecza, ale i interesująca historia. W 2025 roku planowane są specjalne uroczystości jubileuszowe od 13 do 15 czerwca z okazji rekordowego 845-lecia szkoły. Zjazd zostanie zorganizowany już po raz 20 i przybędzie na niego ogrom byłych uczniów i nauczycieli, a choćby goście z innych krajów. Wśród wielu uroczystych wydarzeń związanych z jubileuszem Małachowianki, planowane są między innymi wystawy okolicznościowe, koncert Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" oraz możliwość wycieczki po szkolnym muzeum. Atrakcji z pewnością zostanie przygotowanych jeszcze więcej, gdyż szkoła bezsprzecznie jest najstarszą w Polsce i jedną z najstarszych w całej Europie. Niemniej interesująca jest jej historia. Placówka została wybudowana we wczesnym średniowieczu i na początku uczyli w niej zakonnicy.
Jaka jest najstarsza szkoła średnia w Polsce? Liceum Małachowskiego wciąż ma średniowieczne mury
Najstarsza szkoła w Polsce powstała już w 1180 roku jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, który był nadwornym opiekunem króla Bolesława III Krzywoustego. Średniowieczny władca Polski jest zresztą pochowany w katedrze, w tym samym mieście, w którym stoi słynne liceum. Pierwszymi wykładowcami na uczelni mieli być chrześcijańscy zakonnicy, a dokładniej bracia benedyktyni, po nich zaś kanonicy regularni. Niegdyś wykładano w niej łacinę, gramatykę, retorykę oraz dialektykę. Do czasów obecnych zachowały się na terenie placówki fragmenty murów średniowiecznej kolegiaty świętego Michała, przy której to szkoła została ufundowana. W okolicy znajduje się także wieża z XV wieku oraz XVII-wieczny budynek Kolegium Jezuickiego. Swoją obecną nazwę Liceum Ogólnokształcącego imienia Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku szkoła otrzymała dopiero w 1921 roku. Przyznał ją ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Antoni Ponikowski. Marszałek Małachowski jest patronem placówki do dnia dzisiejszego.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.