Nakło nad Notecią: Aula „Krzywoustego” nosi nazwę ks. prof. Szczęsnego Feliksa Dettloffa

kurier-nakielski.pl 1 tydzień temu

W dniu, 10 października 2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Nakle nad Notecią odbyła się uroczystość nadania odrestaurowanej auli im. ks. prof. Szczęsnego Feliksa Dettloffa. Dla obecnych uczniów Krzywoustego był to dzień ważny, kształtujący świadomość historyczną gdzie stali się współuczestnikami korowodu pokoleń związanych ze szkołą przy ul. Gimnazjalnej nr 3. Uroczystość była uhonorowaniem absolwenta szkoły z 1898 roku, nakielanina, uczonego i księdza Szczęsnego Feliksa Dettloffa. Człowieka o ugruntowanej pozycji w świecie w życiu naukowym nauki historii sztuki, w życiu naukowym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i członka nakielskiej rodziny Dettloffów, której ślady aktywności czy też w artefaktach czy też źródeł pisanych pozostają widocznym znakiem ich obecności na ziemi nakielskiej.

O uhonorowanie nakielanina od kilku lat zabiegał Jerzy Brukwicki, dopiera przy wsparciu byłego starosty nakielskiego te zamierzenia się spełniły.

Przybyłych na uroczystość uczniów, grona pedagogicznego i zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Aleksandra Białka. udział w niej wzięli m.in. Michał Dubkowski wicestarosta nakielski, Tomasz Miłowski członek Zarządu Powiatu Nakielskiego, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu – Delegatura w Bydgoszczy, byli dyrektorzy szkoły oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Nakielski.

W uroczystości nie mógł wziąć osobiście Jerzy Brukwicki, którego reprezentowała małżonka, uczestniczył także wnioskodawca do Zarządu Powiatu Nakielskiego i Rady Powiatu Nakielskiego o upamiętnienie zasłużonego nakielanina Tadeusz Sobol.

Referat pn. „Ks. prof. Szczęsny Feliks Dettloff – ksiądz, społecznik, naukowiec, nakielanin” przedstawił Paweł Darul, który został przygotowany przez Wiesławę Łojek, Agnieszkę Weltrowską, Violetę Hejza i Pawła Darula.

W trakcie uroczystości wysłuchano koncertu, na który składały się: Nocturn op 55 nr 1 Fryderyka Chopina w wykonaniu ucznia szkoły Igora Mrówczyńskiego oraz Hejnał na zamknięcie Ołtarza Wita Stwosza Witolda Friemanna w wykonaniu Michała Gacki.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali: Michał Dubkowski wicestarosta nakielski, Kornelia Sieja stypendystka Stypendium Prezesa Rady Ministrów, uczennica klasy matematyczno-informatycznej oraz w imieniu Jerzego Brukwickiego małżonka.

Czwartkową uroczystość prowadziły uczennice Anna Marosz i Lena Grzechowiak.

tekst: Tadeusz Sobol

zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Idź do oryginalnego materiału