Gdy nasze dziecko dorasta i wchodzi w wiek nastoletni, może radykalnie zmienić się jego zachowanie.
Często nastolatki w stosunku do rodziców stają się zdystansowane, opryskliwe, aroganckie i nieuprzejme.
Jeśli twoje nastoletnie dziecko jest wredne w stosunku do ciebie, powinnaś zrobić te 5 rzeczy.
Codzienność z nastolatkiem nie jest prosta. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż nasze dziecko przeżywa "burzę hormonów”, dlatego nie do końca jest w stanie zapanować nad zmianami, które zachodzą w jego zachowaniu.
Twój nastolatek jest wredny - zrób te 5 rzeczy
Nastolatek staje się bardziej niezależny, zdystansowany, czasem wręcz izoluje się od dorosłych. Próby rozmów z nim czy wymuszenia odpowiedniego postępowania kończą się kłótniami, wybuchem złości, obcesowym zachowaniem. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, gdy nasze nastoletnie dziecko jest dla nas – mówiąc wprost – po prostu wredne?
1. Powtarzaj sobie, iż to jest część etapu dorastania. Gdy nastolatek "wyskoczy” z kolejną głupią czy chamską odzywką lub kłóci się zawzięcie, choć nie ma racji, trudno zachować spokój. Czasem jednak warto spojrzeć na sytuację z odpowiedniej perspektywy.
Prawda jest taka, iż do 20 roku życia następują olbrzymie zmiany w mózgu nastolatków, na które nie mają one kompletnie wpływu. Do tego dochodzi tak charakterystyczna w tym wieku chęć niezależności i samostanowienia o sobie.
To mieszanka wybuchowa, ale zarazem jak najbardziej normalna faza rozwoju. Oczywiście nie lekceważ niewłaściwego zachowania dziecka – za każdym razem uzmysławiaj mu, iż jego słowa mogą ranić, są niesprawiedliwe czy niepotrzebne i jeżeli oczekuje szacunku, to powinien też innym go okazywać.
2. Mów o swoich uczuciach. Z nastolatkiem nietrudno o kłótnię – wystarczy czasem krótka wymiana zdań, by doszło do awantury. Staraj się jednak być precyzyjnym w tym, co chcesz przekazać swojemu nastolatkowi.
Nie krzycz, wypominając mu wszystkie jego niewłaściwe zachowania, raczej skup się na emocjach. Powiedz, co czujesz, gdy zachowuje się wobec ciebie opryskliwie czy nie fair. Pewnie nie od razu zrozumie lub zareaguje na twoje słowa, ale w ten sposób najszybciej dotrzesz do jego uczuć.
3. Przypomnij sobie, jaka ty byłaś w tym wieku. Tak, minęło już pewnie trochę czasu od tego momentu, ale na pewno pamiętasz, jaką byłaś nastolatką. Jak wyglądałaś? Co cię interesowało? Z kim się spotykałaś? Co myślałaś o swoich rodzicach? O czym i w jaki sposób z nimi rozmawiałaś?
Może miałaś pretensje, iż cię ograniczają, nie traktują poważnie, nie dają ci swobody, na którą zasługujesz. Łatwiej będzie ci zrozumieć swoje nastoletnie dziecko, gdy sobie przypomnisz, jaką osobą ty byłaś, gdy miałaś dokładnie tyle samo lat, co twoje dziecko obecnie.
4. Zrozum sposób komunikowania się nastolatka. Zwykle nastolatki dystansują się od dorosłych, uważają, iż nic nie rozumiemy, a nasze porady są "do kitu”. Nawet, gdyby chcieli porozmawiać lub się zwierzyć, to często nie potrafią nawiązać z nami kontaktu.
Jeśli słyszysz od dziecka jakąś gburowatą odzywkę, typu: "Dlaczego wszyscy muszą mi przeszkadzać?”, nie bierz tego do siebie. W ten sposób twoje dziecko daje ci znać, iż nie wszystko układa się po jego myśli, potrzebuje przestrzeni i spokoju. Pamiętaj, iż dla niego to też trudny czas, który świetnie oddaje cytat: „Wyrwałem się z młodości, jak z domu wariatów”.
5. Skoncentruj się na sobie. Twój nastolatek może dojrzewać kilka lat i pewnie jeszcze czeka cię wiele konfrontacji z nim. Musisz jednak też myśleć o sobie i o swoich wewnętrznych zasobach. O swoim dobrym samopoczuciu, odpoczynku, realizacji swoich pasji lub zawodowych planów.
Trzymaj "rękę na pulsie”, by nie przeoczyć ważnych momentów, gdy twój nastolatek naprawdę będzie potrzebował twojego wsparcia i twojej wewnętrznej siły.