Nauczycielka: "Przez ten trend wśród dzieci jestem gotowa odejść". Chodzi o jeden gest

mamadu.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Dla młodzieży mewing to żart, dla nauczycieli – gest świadczący o braku szacunku. Fot. Julia M Cameron/Pexels.com


Prosisz o coś dziecko lub zadajesz mu pytanie, a ono odpowiada milczeniem i charakterystycznym gestem dłoni? Na tym właśnie polega nowy trend wśród dzieci i nastolatków: mewing. Choć jego pierwotne znaczenie jest inne, dziś wykorzystuje się go, by pokazać dorosłym, iż nie liczy się z ich zdaniem.


Co to jest mewing?


Do tej pory mewing znany był głównie w gabinetach stomatologicznych i wśród pacjentów ortodontycznych. Jak wyjaśnia Kamila Wasiluk (znana jako Mama Ortodonta): "Mewing to technika polegająca na świadomym kształtowaniu pozycji spoczynkowej języka w jamie ustnej. Metoda ta została stworzona przez brytyjskiego ortodontę – Johna Mew, a jej nazwa pochodzi od jego nazwiska. Jego syn Mike Mew kontynuuje i promuje tę technikę na YouTube".

O mewingu zrobiło się głośno w 2023 roku za sprawą – a jakże – TikToka. w tej chwili pod hasztagiem mewing można znaleźć ponad 300 tys. postów. Choć wśród tiktokerów ta technika stała się sposobem na odmłodzenie (wiecie już, iż współczesne nastolatki mają obsesję na puncie kuracji przeciwstarzeniowych?), dziś ma ona jeszcze jedno znaczenie. Mówi o nim na TikToku nauczycielka Teresa Newman.

Newman wskazuje, iż nie chodzi wyłącznie o ułożenie języka, a o konkretny gest: uczeń lub uczennica zasłania palcem wskazującym usta, a następnie pokazuje na swoją szczękę.

Nowy trend: tak uczniowie lekceważą nauczycieli


Film nauczycielki wyświetlono ponad 7 mln razy. W komentarzach pojawiły się głosy innych nauczycieli, którzy dobrze wiedzą, co oznacza charakterystyczny gest. "Tylko dzisiaj dwa razy mi tak pokazano, kiedy prosiłam uczniów, by wrócili do swoich zadań. Nie, nie ma mowy. W mojej klasie to nie przejdzie" – napisała jedna z internautek.

– Myślę, iż ten mewing, nowy trend wśród uczniów, będzie tym ostatecznym powodem, dla którego zdecyduję się zrezygnować z nauczania i odejść z zawodu – zaczyna Newman. Dalej wyjaśnia, czym dokładnie jest mewing w tym nowym, wykorzystywanym przez uczniów znaczeniu:

– To popularny wśród dzieciaków gest, którym sygnalizują, iż mają gdzieś to, co mówi do nich inna osoba. Pokazują: hej, jestem zbyt zajęty mewingiem, żeby odpowiedzieć. To po prostu kolejny sposób na zlekceważenie kogoś.

Na początku filmu Newman pokazuje, jak dokładnie wygląda gest, o którym mówi:


Dlaczego mewing jest szkodliwy?


– Problem z mewingiem w szkole jest taki, iż dzieciaki wykorzystują ten trend, żeby pokazać, iż nie mają do nauczyciela szacunku, kiedy ten sam nauczyciel tak naprawdę nie rozumie znaczenia tego gestu. To w końcu niewerbalny gest, który dla osoby postronnej kompletnie nic nie znaczy – trzeba wiedzieć, co się za nim kryje, żeby go zrozumieć.

Uczniowie wykorzystują ten gest, żeby nie musieć odpowiadać na pytanie nauczyciela albo innego dorosłego, który z nimi rozmawia. Między sobą też go wykorzystują, ale zauważam, iż częściej pojawia się on właśnie skierowany do dorosłych – mówi Newman.

Dla dzieci to zabawne, bo doskonale wiedzą, iż nauczyciele nie mają pojęcia, co oznacza ten gest. Wykorzystują go, by pokazać, iż to oni mają władzę – twierdzi nauczycielka. Kpią z pedagogów i wiedzą, iż nie będą mieć z tego powodu żadnych problemów – co innego, gdyby pokazali komuś środkowy palec.

Zdaniem Newman ten z pozoru niegroźny gest pokazuje, jakie podejście do nauki i do innych osób ma pokolenie alfa.

– Dzieci nie traktują niczego poważnie. (...) Nie dbają o to, czy to, co mówią lub robią, nie zrani uczuć innych. Wszystko jest dla nich memem, wszystko jest żartem. jeżeli w ogóle spróbujesz przeciwstawić się takiemu podejściu, sam stajesz się żartem. (...) To zarozumiałe i niegrzeczne, i naprawdę nie obchodzi mnie, jak bardzo ciebie ten gest bawi – mówi nauczycielka.

Newman podkreśla, iż dzieci mają prawo do żartów i zabawy, a jej celem nie jest odbieranie im beztroski. Chodzi wyłącznie o to, by przestać usprawiedliwiać lekceważące zachowania czy gesty. jeżeli dziecko nie ma szacunku do nauczyciela, a następnie tłumaczy, iż to był tylko żart, nie oznacza to, iż wcześniej go nie zlekceważyło.

źródła: TikTok, mamaortodonta.pl


Idź do oryginalnego materiału