Nawet 80 tysięcy nauczycieli traci istotny przywilej. Emerytury w oświacie przejdą duże zmiany

gazeta.pl 5 godzin temu
Resort Edukacji szykuje ogromne zmiany w oświacie, w tym w kwestii emerytur dla nauczycieli. Jednak to zarazem oznacza, iż pedagodzy będą tracić istotny dla nich przywilej. Wszystko przez zapis w Karcie Nauczyciela z lipca 2023.
W lipcu 2023 roku wprowadzono nowelizację Karty Nauczyciela, w ramach której wróciła możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jednak ma to też ciemną stronę. Ściślej rzecz biorąc, ten zapis odbiera (lub mocno ogranicza) nauczycielom skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia. Zależy on bowiem od samego nabycia prawa do emerytury, a nie tym, czy dany pedagog faktycznie z niej skorzysta.


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy


Nauczyciele tracą urlop dla poratowania zdrowia. Przez zapis o wcześniejszej emeryturze
Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela, "Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne". W przypadku nabycia prawa do wspomnianej wcześniejszej emerytury pedagog traci (lub ma mocno skrócony) czas takiego urlopu i to niezależnie od tego, czy z niej skorzysta. Jak podaje Portal Samorządowy.pl, Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, iż w takiej sytuacji jest choćby 80 tysięcy nauczycieli.


Na fakt, iż w Karcie Nauczyciela nie określono konkretnie emerytury, jaka uniemożliwia (lub mocno ogranicza) urlop dla poratowania zdrowia, zwróciła uwagę posłanka Gabriela Lenartowicz w interpelacji do MEN. Jednak jak się okazuje, resort edukacji nie zamierza z tym nic zrobić. Czyli przepisy zostają takie, jakie są. Przynajmniej na razie.


W świetle obecnych przepisów, ograniczenie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub czasu jego trwania nie jest związane z rodzajem emerytury, z jakiej może skorzystać nauczyciel


- odpowiedział Henryk Kiepura, wiceminister edukacji, na interpelację.


Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Skorzystają ci, którzy spełniają warunki
Nauczyciel może skorzystać z wcześniejszej emerytury tylko, gdy spełni kilka warunków. Są one następujące, nauczyciel musi:


ukończyć przynajmniej 55 lat (w przypadku kobiet) bądź 60 lat (w przypadku mężczyzn),
urodzić się po 31 grudnia 1948 roku (osobom urodzonym wcześniej nie przysługuje, bo mają już emeryturę powszechną);
przepracować w zawodzie minimum 20 lat na co najmniej pół etatu i mieć przynajmniej 30 lat okresów składkowych;
rozwiązać (na swój wniosek) stosunek pracy (może też on wygasnąć w określonych okolicznościach;
nie pracować już w szkole, przedszkolu lub podobnym ośrodku i to choćby w innej roli niż nauczyciel.
Idź do oryginalnego materiału