Niemal 150 lat temu była współzałożycielką jednej z najbardziej ekskluzywnych szkół na Mazowszu. To na odnowienie jej nagrobka zbierają kwestarze przy cmentarzach

dziennikplocki.pl 3 tygodni temu

W piątek i w sobotę, kiedy będziemy odwiedzali cmentarze przy Kobylińskiego i Norbertańskiej, w miarę możliwości wesprzyjmy choćby symbolicznie jubileuszową kwestę „Ratujmy Płockie Powązki”. 55 realizacji na płockich nekropoliach – taką liczbą mogą poszczycić się organizatorzy akcji przez ćwierć wieku.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Starówka Płocka”. Celem kwesty jest odnawianie starych nagrobków na płockich nekropoliach i pamięć o mniej lub bardziej znanych płocczanach.

Czytaj również: Dziękują za to, co było i ponownie proszą o zaufanie i hojność. Lada moment rusza jubileuszowa kwesta „Ratujmy Płockie Powązki”

W tym roku kwestarze poproszą o datki na ratowanie mogił dwóch wyjątkowych kobiet: Geni Majdeckiej i Marii Gutkowskiej.

Czytaj: „Płock cały wyległ na Jej pogrzeb”. W tym roku kwestarze przy cmentarzach będą zbierali także dla druhny Geni

O nauczycielce, działaczce społecznej i oświatowej Marii Gutkowskiej…

Jak pisał Jan Kowalewski („Kartki z dziejów ruchu nauczycielskiego w Płocku przed 1919 rokiem”, „Notatki Płockie”, 1966 r.) „nauczycielki kobiety również nie pozostawały w tyle za mężczyznami” i zakładały 2, 4, 7 i 8-letnie szkoły żeńskie w Płocku. Maria Gutkowska wspólnie z Julią Linde w 1881 r. założyła 4-klasową szkołę żeńską, jedną z najbardziej ekskluzywnych na Mazowszu. A już w 1900 r. powołała do życia własną szkołę, początkowo 2-klasową, w 1907 r. 7-klasowe Gimnazjum Żeńskie im. Adama Mickiewicza.

W życie społeczne Płocka zaangażowała się zwłaszcza podczas I wojny światowej. Była członkinią Zarządu Parafialnego Związku Katolickiego i Zarządu Oddziału Płockiego Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich. Brała również udział w pracach Zarządu Spółdzielni „Zgoda” i Płockiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu.

W rok po założeniu seminarium nauczycielskiego męskiego, z reorganizacji drugiego Gimnazjum Żeńskiego Marii Gutkowskiej, powstało Seminarium Nauczycielskie Żeńskie w Płocku, przy ul. Kolegialnej 19. Otwarcie miało miejsce w pierwszych dniach września 1917 r. Dyrektorką seminarium żeńskiego została Julia Kisielewska, której do 1918 r. w wychowaniu kandydatek na nauczycielki pomagała Maria Gutkowska.

Gutkowska sama otworzyła pensjonat, a rok później przyczyniła się do powstania schroniska dla nauczycielek.

Zmarła w 1933 r.

(również na podst. „Płocczan znanych i nieznanych” Andrzeja Papierowskiego i Jerzego Stefańskiego)

Fotografie nagrobka: UMP

Idź do oryginalnego materiału