Niezwykłe nagranie z porodu. Lekarza zaskoczył gest dziecka

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: TikTok, screen, @doctorstrange1979


Chociaż wielu lekarzy twierdzi, iż w swojej pracy widziało już wszystko, niektóre sytuacje potrafią ich jednak zaskoczyć. Ten gest noworodka raczej na długo pozostanie w pamięć mężczyzny. Co było jego powodem?
Na profilu na TikToku @doctorstrange1979 pojawiło się dość zabawne nagranie, które pokazuje noworodka i lekarza. Maleństwo, które dopiero co przyszło na świat, złapało doktora za lateksową rękawiczkę i za nic nie chciało puścić. Mężczyzna był nieco zaskoczony, jednak delikatnie ruszał ręką, próbując poluzować uścisk. Był przy tym bardzo ostrożny, jakby nie chciał zdenerwować małego pacjenta.

REKLAMA






Nie odchodź doktorze

- opisał filmik.


Zobacz wideo Czy po porodzie można robić brzuszki? Trenerka wyjaśnia



Internauci rozbawieni
Nagranie stało się viralem, obejrzało je ponad 125 tys. osób, kilka tysięcy zdecydowało się je udostępnić i skomentować. Internautów rozczulił gest dziecka. Stwierdzili, iż filmik będzie świetną pamiątką.

Pomogłeś mi przyjść na świat, teraz zostajesz

napisała jedna z osób. "Wygląda, jakby prosił, żebyś jeszcze nie wychodził!", "Jakie silne dziecko!", "To takie urocze" - pisali też inni. Niektórzy otwarcie przyznali, iż ten widok ich wzruszył.







Małe dzieci często zaciskają piątki. To normalne
Naturalnym odruchem małych dzieci jest zaciskanie pięści. To wynik odruchu chwytnego. jeżeli jednak długo nie ustępuje, może oznaczać zaburzone napięcie mięśniowe.




To właśnie za sprawą odruchu chwytnego dziecko zaciska dłoń na każdym przedmiocie, który wpadnie mu w ręce. Prawidłowy odruch chwytny polega na zaciśnięciu dłoni. W tym czasie kciuk jest przywiedziony i nieschowany do wnętrza dłoni dziecka. Odruch chwytny, jest na tyle mocny, iż dziecko byłoby w stanie za sprawą zaciśniętych piąstek utrzymać się nad podłożem.

- czytamy na portalu genetyczne.pl.
Odruch chwytania wszystkiego powinien zacząć stopniowo zanikać od 6. tygodnia życia. Wówczas rodzice mogą zauważyć, iż ich pociecha ma rzadziej zaciśnięte piąstki i sam chwyt jest zdecydowanie słabszy. Odruch ten powinien zaniknąć do ukończenia 6. miesiąca życia.
Idź do oryginalnego materiału